Co to jest plik i jak zmienić rozszerzenie pliku - sposoby

Wszystkie pliki posiadają swoje rozszerzenie i dlatego komputer jest w stanie je odczytać. Czasami jednak musimy to rozszerzenie zmienić i to w bezpieczny sposób, dzięki czemu będziemy mogli otworzyć plik bez żadnych problemów. Istnieją na to proste sposoby.

Co to jest plik i jak zmienić rozszerzenie pliku - sposoby
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

16.06.2017 | aktual.: 04.02.2020 14:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co to jest plik?

Plik komputerowy to zasób komputerowy do dyskretnego rejestrowania danych w komputerowym urządzeniu magazynującym. Pliki służą do zapisywania danych, podobnie jak na kartce jesteśmy w stanie zapisywać wiadomości. Większość plików może być wielokrotnie edytowana. Poszczególne z nich różnią się typem, który określany jest przez rozszerzenie pliku.

Co to jest rozszerzenie pliku?

Rozszerzenie pliku to inaczej typ pliku, który system rozpoznaje, dzięki czemu jest w stanie go otworzyć w odpowiednim programie. Nazwa rozszerzenia znajduje się zaraz za nazwą pliku, po kropce, np. mójplik.txt.

Jak ręcznie zmienić rozszerzenie pliku?

Niektórym plikom można w bardzo prosty sposób ręcznie zmienić rozszerzenie: wystarczy jedynie wpisać im typ rozszerzenia w taki sam sposób, w jaki zmieniamy nazwę pliku (prawy przycisk myszy, następnie „Zmień nazwę”). Żeby jednak to zrobić, trzeba mieć wyłączoną funkcję „Ukryj rozszerzenia znanych typów plików”, która znajduje się w zakładce „Widok” w „Opcjach folderu”.

Najpierw trzeba wejść w dowolne okno Eksploratora Windows (np. „Komputer”/ „Ten Komputer”). W systemie Windows 7 trzeba kliknąć „Organizuj”, który znajduje się w lewej, górnej części okna, a potem kliknąć w „Opcje folderów i wyszukiwania”.

Obraz
© Sylwia Ścibak własne
Obraz
© Sylwia Ścibak własne

W systemach Windows 10 czy Windows 8.1 ta czynność wydaje się nieco prostsza. W oknie Eksploratora należy wybrać zakładkę „Widok” i zaznaczyć box „Rozszerzenia nazw plików”.

Należy jednak wiedzieć, że nie w każdym typie pliku ten sposób zadziała, dlatego trzeba być ostrożnym i dobrze wiedzieć, co się robi, bo po zmianie rozszerzenia wybrany plik może już się nie otworzyć.

Ten bardzo prosty, ale i niekiedy ryzykowny sposób świetnie działa na pliki tekstowe, np. rtf do txt oraz pliki tekstowe, które zawierają kod w jakimś języku programowania/znaczników, np. kod strony internetowej w języku HTML pisany w notatniku albo kod skryptu systemowego. Wówczas po zmianie z rozszerzenia txt na np. html czy bat plik zacznie działać, jeżeli jego zawartość jest oczywiście prawidłowo napisana.

Jak zmienić rozszerzenie pliku - programy

Rozszerzenie pliku możemy zmienić również w odpowiednim programie, gdyż nie zdołamy w wyżej opisany sposób przekonwertować pliku zapisanego np. w formacie roboczym jakiegoś programu na pożądane rozszerzenie np. grafiki w programie Gimp o rozszerzeniu xcf do gotowej grafiki, którą można odtworzyć niemalże wszędzie, np. w formacie jpg. Trzeba wtedy zapisać/wyeksportować ten plik w tymże programie. Podobnie trzeba robić w przypadku plików audio i wideo, gdyż ręczna zmiana pliku mp3 na plik z rozszerzeniem np. wav go po prostu uszkodzi.

Zmiana rozszerzenia pliku graficznego np. z jpg na gif co prawda nie uszkodzi pliku, więc będzie go można otworzyć, ale żeby zobaczyć faktyczną różnicę między poszczególnymi rozszerzeniami, trzeba wykonać konwersję.

Konwersji dokonuje się w odpowiednich programach, np. w wyżej wspomnianym Gimpie lub w innych, darmowych programach graficznych, w programie Any Video Conwerter, Any Audio Converter i innych. Dostępne są również strony internetowe, za pomocą których można zmienić rozszerzenie (konwertowanie), np. konwerter.net, online-audio-converter czy media.io.

Komentarze (3)