Trwa ładowanie...

Co to jest plik i jak zmienić rozszerzenie pliku - sposoby

Wszystkie pliki posiadają swoje rozszerzenie i dlatego komputer jest w stanie je odczytać. Czasami jednak musimy to rozszerzenie zmienić i to w bezpieczny sposób, dzięki czemu będziemy mogli otworzyć plik bez żadnych problemów. Istnieją na to proste sposoby.
Share
Każdy plik posiada swoje rozszerzenie, które można zmienić
Każdy plik posiada swoje rozszerzenie, które można zmienićŹródło: Pixabay.com
d1tnqkf

Co to jest plik?

Plik komputerowy to zasób komputerowy do dyskretnego rejestrowania danych w komputerowym urządzeniu magazynującym. Pliki służą do zapisywania danych, podobnie jak na kartce jesteśmy w stanie zapisywać wiadomości. Większość plików może być wielokrotnie edytowana. Poszczególne z nich różnią się typem, który określany jest przez rozszerzenie pliku.

Co to jest rozszerzenie pliku?

Rozszerzenie pliku to inaczej typ pliku, który system rozpoznaje, dzięki czemu jest w stanie go otworzyć w odpowiednim programie. Nazwa rozszerzenia znajduje się zaraz za nazwą pliku, po kropce, np. mójplik.txt.

d1tnqkf

Jak ręcznie zmienić rozszerzenie pliku?

Niektórym plikom można w bardzo prosty sposób ręcznie zmienić rozszerzenie: wystarczy jedynie wpisać im typ rozszerzenia w taki sam sposób, w jaki zmieniamy nazwę pliku (prawy przycisk myszy, następnie „Zmień nazwę”). Żeby jednak to zrobić, trzeba mieć wyłączoną funkcję „Ukryj rozszerzenia znanych typów plików”, która znajduje się w zakładce „Widok” w „Opcjach folderu”.

Najpierw trzeba wejść w dowolne okno Eksploratora Windows (np. „Komputer”/ „Ten Komputer”). W systemie Windows 7 trzeba kliknąć „Organizuj”, który znajduje się w lewej, górnej części okna, a potem kliknąć w „Opcje folderów i wyszukiwania”.

własne Sylwia Ścibak własne
własneŹródło: Sylwia Ścibak własne
własne Sylwia Ścibak własne
własneŹródło: Sylwia Ścibak własne

W systemach Windows 10 czy Windows 8.1 ta czynność wydaje się nieco prostsza. W oknie Eksploratora należy wybrać zakładkę „Widok” i zaznaczyć box „Rozszerzenia nazw plików”.

d1tnqkf

Należy jednak wiedzieć, że nie w każdym typie pliku ten sposób zadziała, dlatego trzeba być ostrożnym i dobrze wiedzieć, co się robi, bo po zmianie rozszerzenia wybrany plik może już się nie otworzyć.

Ten bardzo prosty, ale i niekiedy ryzykowny sposób świetnie działa na pliki tekstowe, np. rtf do txt oraz pliki tekstowe, które zawierają kod w jakimś języku programowania/znaczników, np. kod strony internetowej w języku HTML pisany w notatniku albo kod skryptu systemowego. Wówczas po zmianie z rozszerzenia txt na np. html czy bat plik zacznie działać, jeżeli jego zawartość jest oczywiście prawidłowo napisana.

d1tnqkf

Jak zmienić rozszerzenie pliku - programy

Rozszerzenie pliku możemy zmienić również w odpowiednim programie, gdyż nie zdołamy w wyżej opisany sposób przekonwertować pliku zapisanego np. w formacie roboczym jakiegoś programu na pożądane rozszerzenie np. grafiki w programie Gimp o rozszerzeniu xcf do gotowej grafiki, którą można odtworzyć niemalże wszędzie, np. w formacie jpg. Trzeba wtedy zapisać/wyeksportować ten plik w tymże programie. Podobnie trzeba robić w przypadku plików audio i wideo, gdyż ręczna zmiana pliku mp3 na plik z rozszerzeniem np. wav go po prostu uszkodzi.

Zmiana rozszerzenia pliku graficznego np. z jpg na gif co prawda nie uszkodzi pliku, więc będzie go można otworzyć, ale żeby zobaczyć faktyczną różnicę między poszczególnymi rozszerzeniami, trzeba wykonać konwersję.

Konwersji dokonuje się w odpowiednich programach, np. w wyżej wspomnianym Gimpie lub w innych, darmowych programach graficznych, w programie Any Video Conwerter, Any Audio Converter i innych. Dostępne są również strony internetowe, za pomocą których można zmienić rozszerzenie (konwertowanie), np. konwerter.net, online-audio-converter czy media.io.

d1tnqkf

Podziel się opinią

Share
d1tnqkf
d1tnqkf
Więcej tematów