ISS przeleci nad Polską. Pojawi się dwa razy
We wtorek, 21 maja nad Polską po raz kolejny będzie można podziwia ć przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. ISS, która na nocnym niebie przypomina jasny punkt, pojawi się nad naszymi głowami dwa razy. Podpowiadamy, o której godzinie i gdzie należy jej wypatrywać.
Serwis Nocne Niebo donosi, że pierwszy przelot ISS nad Polską rozpocznie się o godzinie 20:58 i potrwa ok. 8 minut. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie zmierzała z zachodu w kierunku wschodnim. Pomimo jeszcze jasnego nieba ISS powinna być dobrze widoczna w postaci jasnego punktu.
ISS znowu widoczna nad Polską
Drugi z przelotów ISS nad naszym krajem zacznie się o godzinie 22:34 i potrwa ok. 6 minut. Jasnego punktu również należy wypatrywać po zachodniej stronie nieba, z tą różnicą, że tym razem Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie zmierzać w kierunku południowego zachodu i dalej na południe.
Nocne Niebo przypomina, że przeloty ISS będą widoczne nad Polską do piątku. W nadchodzących dniach w większości kraju będą panowały dobre warunki pogodowe, co sprzyja wieczornym obserwacjom nieba. To dobra informacja, bo oprócz ISS w najbliższym czasie będzie można również podziwiać maksimum meteorów z roju Camelopardalidów. Przypada ono w nocy z 23 na 24 maja.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: SięKlika #32: Co z tym AI w iOS 18, GPT-4o, Panele fotowoltaiczne na torach, Polska gra Manor Lords
Kometą macierzystą w przypadku Camelopardalidów jest krótkookresowa kometa 209P/LINEAR (znana również jako LINEAR 41), odkryto ją dopiero w 2004 r. Co ciekawe, meteory roju Camelopardalidów zaliczane są do jednych z wolniejszych meteorów na niebie. Poruszają się z prędkością ok. 18 km/s, dzięki czemu łatwiej je zlokalizować i obserwować. Warto też pamiętać, że od 19 kwietnia do 28 maja na nocnym niebie pojawiają się też meteory z roju Eta Akwarydów. Pomimo tego, że ich maksimum przypadało w nocy z 5 na 6 maja, to wciąż pojawiają się nad naszymi głowami.