Instagram promował teorie spiskowe o Covid-19

Instagram promował teorie spiskowe o Covid-1910.03.2021 14:51
Instagram miał szerzyć treści antyszczepionkowe
Instagram miał szerzyć treści antyszczepionkowe
Źródło zdjęć: © Getty Images

Raport watchdoga zajmującego się hejtem pokazał, że algorytmy Instagramu promowały treści antyszczepionkowie oraz antysemickie.

Według raportu Centrum Przeciw Cyfrowej Nienawiści (Center for Countering Digital Hate) Instagram promował treści dezinformujące o koronawirusie Sars-CoV-2 i chorobie Covid-19, treści antyszczepionkowe oraz treści antysemickie. Największe natężenie przypadło na szczyt pandemii.

Szkodliwe treści były serwowane przez nowe algorytmy uruchomione w sierpniu 2020. Posty pojawiały się zarówno w zakładce "odkrywaj" (ikonka lupy) jak i w sugerowanych postach, które pokazują się, gdy użytkownik obejrzy już wszystkie zdjęcia obserwowanych profili.

Treści pokazywały się przede wszystkim nowym użytkownikom, którzy śledzili konta głoszący tezy antyszczepionkowe i podważające istnienie koronawirusa. Rekomendowane im były podobne profile, a także treści antysemickie.

Zdaniem szefa Centrum Przeciw Cyfrowej Nienawiści nowy algorytm został uruchomiony, aby zatrzymać użytkowników na dłuży czas, co przełoży się na więcej scrollowania, co z kolei zapewni więcej wyświetleń reklam i zwiększy zysk.

Facebook, który jest właścicielem Instagramu, skomentował, że badanie jest przedawnione, nie bierze pod uwagę zmian, jakie wprowadzono od sierpnia 2020 i zostało przeprowadzone na małej grupie zaledwie 104 kont. Rzecznik spółki wskazał też, że od rozpoczęcia pandemii ponad 12 mln treści zostało usunięte przez administratorów w ramach walki z dezinformacją.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)