Hodowla ryb na Księżycu. Naukowcy uważają, że to możliwe

Naukowcy mają nowy pomysł na produkcję żywności w kosmosie
Naukowcy mają nowy pomysł na produkcję żywności w kosmosie
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

04.03.2021 11:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Powrót na Księżyc i plany budowy bazy księżycowej wiążą się z licznymi wyzwaniami. Jednym z nich jest zapewnienie astronautom odpowiedniej ilości wartościowego jedzenia. Ten problem próbuje rozwiązać zespół francuskich naukowców, który zaproponował hodowlę ryb na Srebrnym Globie.

Jak donosi "Hakai Magazine", plan francuskich naukowców zakłada hodowlę ryb na Księżycu przy użyciu żywych jaj wysłanych z Ziemi i wody pozyskanej z powierzchni Księżyca, jak donosi. Pomimo tego, że hodowla zwierząt na Srebrnym Globie może wydawać się dość oryginalnym pomysłem, eksperci przekonują, że jest to możliwe. Udowodnili to w trakcie testów.

Hodowla ryb na Srebrnym Globie

Podczas badań naukowcy z Centrum Kosmicznego Uniwersytetu Montpellier i Francuskiego Instytutu Badawczego Morza (IFREMER) włożyli jaja okonia morskiego i orłoryby (które uznali za bardziej wytrzymałe) do specjalnych maszyn. Urządzenia wibrowały i potrząsały ładunkiem w taki sposób, aby odtworzyć doświadczenia towarzyszące startowi rosyjskiej rakiety Sojuz.

Jak się okazało 76 proc. jaj okonia morskiego i 95 proc. jaj orłoryby wciąż się wykluwało, o czym eksperci informują na łamach czasopisma naukowego "Aquaculture International". Co więcej, jest to liczba porównywalna do liczby jaj wykluwających się w "normalnych" warunkach.

- To było kompletne szaleństwo – powiedziała w rozmowie z portalem Hakai Cyrille Przybyla, naukowiec z IFREMER. Dodała: - środowisko było bardzo trudne dla tych jaj.

Oprócz korzyści dietetycznych naukowcy uważają również, że proponowana przez nich hodowla ryb na Księżycu uczyniłaby życie mieszkańców bazy "Moon Village" (którą planuje wybudować Europejska Agencja Kosmiczna) przyjemniejszym.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)