Rosja i Chiny będą wspólnie tworzyć bazy księżycowe. Jest porozumienie w tej sprawie

Władze Rosji oraz Chin doszły do porozumienia w sprawie współpracy dotyczącej budowy baz na Srebrnym Globie. Kraje podpiszą protokół, który pozwoli określić ramy przyszłych działań.

Rosja i Chiny będą wspólnie eksplorować Księżyc
Rosja i Chiny będą wspólnie eksplorować Księżyc
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

18.02.2021 12:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak donosi portal SpaceNews, Rosja pomoże Chinom w budowie Międzynarodowych Stacjach Badań Księżycowych (Lunar Research Station - ILRS). To bardzo ważny punkt w historii eksploracji kosmosu, który może wpłynąć na jej geopolityczny krajobraz.

Rosja i Chiny będą wspólnie eksplorować kosmos

Chiny to trzecie państwo, które po Stanach Zjednoczonych oraz Rosji dołączyło do elitarnego grona krajów, którym udało się wylądować na Księżycu, pobrać próbki skał i sprowadzić je na Ziemię. Teraz Chińczycy planują stworzyć ILRS, bazy mające na celu zagwarantowanie długotrwałej obecności zrobotyzowanych urządzeń na Księżycu. Porozumienie ma zakładać, że Rosjanie udostępnią swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie podróży kosmicznych. Jak jednak zaznacza SpaceNews, nie doszło jeszcze do ustalenia konkretnych założeń wstępnej umowy.

- Ten [protokół ustaleń] wpisuje się w szerszy trend, jakim jest zbliżanie się Rosji do Chin - powiedział w rozmowie ze SpaceNews Bleddyn Bowen, ekspert ds. stosunków międzynarodowych Uniwersytetu w Leicester.

Pogłębienie relacji między Rosją i Chinami może wpłynąć na wzrost napięć na linii NASA – Roskosmos, a także zmniejszyć rolę amerykańskiej agencji jako światowego lidera realizowanych programów kosmicznych. Europejska Agencja Kosmiczna również bacznie przygląda się ILRS i rozważa dołączenie do programu. Gdyby ESA zdecydowała się na taki krok, byłoby to kolejne uderzenie w kosmiczną pozycję NASA.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (2)