Hełm żołnierza może pomóc diagnozować urazy

Hełm żołnierza może pomóc diagnozować urazy
Źródło zdjęć: © BAE Systems

22.12.2010 11:12, aktual.: 22.12.2010 11:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Hełm wojskowy, wyposażony w czujniki rejestrujące siłę i kierunek wybuchu bomby lub uderzenia pocisku może pomóc lekarzom w udzieleniu pomocy rannemu żołnierzowi. Hełmy wspomagające diagnozowanie urazów głowy zamówiła już amerykańska armia

Hełm jest wyposażony w urządzenie o nazwie HEADS (od Headborne Energy Analysis and Diagnostic System - nagłowny system analizy i diagnostyki energii).

Obraz
© (fot. BAE Systems)

Kiedy nosząca hełm osoba zostanie trafiona pociskiem, odłamkiem lub falą uderzeniową wybuchu, HEADS dokonuje pomiaru siły, jaka oddziaływała na głowę rannego. Po przeanalizowaniu tych danych urządzenie szacuje, jakich obrażeń mógł doznać mózg żołnierza. Pomiar i "diagnoza" zostają zapisane w pamięci, z której można odczytać je przez port USB lub bezprzewodowo. Ponadto, hełm wyświetla sygnał ostrzegawczy.

"W czasie wykonywanej misji trudno jest dokładnie zdiagnozować lekkie i średnie obrażenia, jakich mógł doznać żołnierz po wybuchu bomby. Zdarza się, że żołnierz kontynuuje swoje zadania nie będąc świadomym, że doznany wstrząs może mieć przewlekłe konsekwencje dla jego zdrowia. Dzięki czujnikowi HEADS nawet niegroźne uszkodzenie mózgu jest rejestrowane przez system i zobrazowane przy pomocy zaprogramowanej kolorowej sygnalizacji LED, która uruchamia się w momencie eksplozji i natychmiast zapisuje potencjalny zakres obrażeń" - napisano w przesłanym PAP komunikacie producenta sprzętu wojskowego.

Nafaszerowane elektroniką wojskowe hełmy trafią do żołnierzy amerykańskich służących w Afganistanie i Iraku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)