Grzyby na Marsie? Naukowcy mają zaskakującą teorię

Międzynarodowy zespół naukowców uważa, że na Marsie mogą rosnąć grzyby, czego potwierdzeniem mają być zdjęcie wykonane przez łaziki NASA Opportunity i Curiosity, a także kamerę HiRISE zamontowaną w Mars Reconnaissance Orbiter. Eksperci swoje odkrycia odpisali na łamach "Advances in Microbiology".

Naukowcy odkryli grzyby na Marsie?
Naukowcy odkryli grzyby na Marsie?
Źródło zdjęć: © NASA/JPL-Caltech
Karolina Modzelewska

Zespół, w skład którego wchodzą naukowcy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics i George Mason University, uważa, że ​​znalazł fotograficzne dowody na istnienie różnych organizmów grzybopodobnych na Marsie.

Grzyby na Marsie? Naukowcy uważają, że mają dowody

"Grzyby rozwijają się w środowiskach o dużym natężeniu promieniowania" – informują eksperci w swoim artykule. Można w nim również przeczytać, że "zdjęcia sekwencyjne dokumentują, że przypominające grzyby marsjańskie okazy wynurzają się z gleby i powiększają się".

Zaskakująca teoria badaczy spotkała się z dużym sceptycyzmem. Zwłaszcza że ich zdaniem to, co NASA zidentyfikowała jako skały na Czerwonej Planecie, w rzeczywistości jest grzybem. Trzej eksperci twierdzili również, że wspomniane grzyby wydawały się kurczyć, pojawiać i znikać w ciągu kilku dni, tygodni, a nawet miesięcy.

Dr Xinli Wei, dr Rudolph Schild i dr Rhawn Gabriel Joseph (znany również jako "Space Tiger King") podkreślili nawet, że istnieją dowody na to, że grzyby podobne do purchawek "odrastały" w śladach pozostawionych przez łazik NASA Curiosity. W artykule naukowcy wspomnieli też, że znaleźli dowody na "amorficzne okazy w szczelinie", które "zmieniły kształt i lokalizację, a następnie zniknęły".

Na poparcie swojej tezy eksperci przypomnieli, że istnieją organizmy lądowe, które mogą przetrwać w warunkach marsjańskich. Ich zdaniem dziwniejszym niż to, że na Czerwonej Planecie istnieją grzyby, byłby fakt, że w ogóle nie występują tutaj żadne formy życia. Mogłyby one dotrzeć tam z Ziemi i ewoluować, osiągając odporność na niskie temperatury, przystosowując się do braku wody czy wysokiego poziomu promieniowania.

Warto jednak zaznaczyć, że naukowcy zastrzegają, że " podobieństwa w morfologii nie są dowodem istnienia życia" oraz że nie można "całkowicie wykluczyć minerałów, wietrzenia i nieznanych sił geologicznych, które są unikalne dla Marsa i nieznane i obce Ziemi". Być może te siły odpowiadają za tworzenie nietypowych formacji na powierzchni planety. Badania wymagają kontynuacji i faktycznych dowodów na istnienie życia na Marsie.

Zobacz też: Woda na "drugiej Ziemi" K2-18b. Pierwsze takie odkrycie w historii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (19)