Elon Musk o lotach na Marsa. "Ochotnicy mogą nie wrócić żywi"

Elon Musk o lotach na Marsa. "Ochotnicy mogą nie wrócić żywi"

Elon Musk
Elon Musk
Źródło zdjęć: © Anadolu Agency via Getty Images | Anadolu Agency
29.04.2021 11:22

Elon Musk od dawna nie kryje swojej fascynacji kolonizacją Marsa. To w końcu główny powód założenia SpaceX. Miliarder zapewnia, że pierwsze loty załogowe odbędą się już wkrótce, ale "sporo osób przypłaci to życiem".

Podróż na Marsa będzie bardzo ryzykowana, o czym doskonale zdaje sobie sprawę Elon Musk. W rozmowie z założycielem XPrize, organizacji non-profit wspierającej badania naukowe, Peterem Diamandisem podzielił się kilkoma cennymi informacjami. 

- Nikogo do niej nie zmuszamy - powiedział Musk. - Polecą tylko ochotnicy i to będzie długa podróż, z której nie wszyscy mogą wrócić żywi - dodał. Miliarder zauważył, że pierwszy lot na Czerwoną Planetę będzie przypominać wyprawę Ernesta Shakletona na Antarktykę. 

Statek Shakletona w 1914 roku został zmiażdżony przez lód i podróżnik wraz z grupą 28 ludzi musiał walczyć o przetrwanie. Początkowo na krze lodowej, później na morzu, gdy część osób musiała przepłynąć łodzią 1200 km, by uzyskać pomoc dla reszty załogi. Półtoraroczna tułaczka miała jednak szczęśliwe zakończenie, bowiem wszyscy przeżyli.

O planach kolonizacji Czerwonej Planety Musk mówi już od dawna i nieraz dzielił się w związku z tym kontrowersyjnymi pomysłami. Miliarder zapewnił jednak, że SpaceX będzie gotowe do pierwszych lotów na Marsa już w 2022 roku, a pierwszą misję załogową planuje na 2026 rok. 

Po kilku latach Musk planuje mieć już w pełni funkcjonującą bazę na Czerwonej Planecie, a o tym, jak miałaby ona wyglądać, miliarder wspominał już kilkakrotnie i nawet podał koszt zakupu mieszkania w pierwszej kolonii. 

Plany są ambitne, a misje kosmiczne od zawsze wiążą się z ogromnym ryzykiem, jednak nie powstrzymuje to wizjonerów przed realizacją marzeń o kolonizacji innych światów. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)