Trwa ładowanie...

Elon Musk o lotach na Marsa. "Ochotnicy mogą nie wrócić żywi"

Elon Musk od dawna nie kryje swojej fascynacji kolonizacją Marsa. To w końcu główny powód założenia SpaceX. Miliarder zapewnia, że pierwsze loty załogowe odbędą się już wkrótce, ale "sporo osób przypłaci to życiem".

Share
Elon Musk
Elon Musk Źródło: Anadolu Agency via Getty Images, Fot: Anadolu Agency
d17tw14

Podróż na Marsa będzie bardzo ryzykowana, o czym doskonale zdaje sobie sprawę Elon Musk. W rozmowie z założycielem XPrize, organizacji non-profit wspierającej badania naukowe, Peterem Diamandisem podzielił się kilkoma cennymi informacjami. 

- Nikogo do niej nie zmuszamy - powiedział Musk. - Polecą tylko ochotnicy i to będzie długa podróż, z której nie wszyscy mogą wrócić żywi - dodał. Miliarder zauważył, że pierwszy lot na Czerwoną Planetę będzie przypominać wyprawę Ernesta Shakletona na Antarktykę. 

Statek Shakletona w 1914 roku został zmiażdżony przez lód i podróżnik wraz z grupą 28 ludzi musiał walczyć o przetrwanie. Początkowo na krze lodowej, później na morzu, gdy część osób musiała przepłynąć łodzią 1200 km, by uzyskać pomoc dla reszty załogi. Półtoraroczna tułaczka miała jednak szczęśliwe zakończenie, bowiem wszyscy przeżyli.

d17tw14

O planach kolonizacji Czerwonej Planety Musk mówi już od dawna i nieraz dzielił się w związku z tym kontrowersyjnymi pomysłami. Miliarder zapewnił jednak, że SpaceX będzie gotowe do pierwszych lotów na Marsa już w 2022 roku, a pierwszą misję załogową planuje na 2026 rok. 

Po kilku latach Musk planuje mieć już w pełni funkcjonującą bazę na Czerwonej Planecie, a o tym, jak miałaby ona wyglądać, miliarder wspominał już kilkakrotnie i nawet podał koszt zakupu mieszkania w pierwszej kolonii. 

Plany są ambitne, a misje kosmiczne od zawsze wiążą się z ogromnym ryzykiem, jednak nie powstrzymuje to wizjonerów przed realizacją marzeń o kolonizacji innych światów. 

Zobacz: ASUS ZENBOOK DUO 14

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d17tw14

Podziel się opinią

Share
d17tw14
d17tw14
Więcej tematów