Grafenowa żarówka - obniżysz rachunki nawet o 90 proc.

Grafenowa żarówka - obniżysz rachunki nawet o 90 proc.

Grafenowa żarówka - obniżysz rachunki nawet o 90 proc.
Źródło zdjęć: © Fotolia
22.06.2016 12:39

Grafenowa żarówka powstała po części na Uniwersytecie w Manchesterze i w laboratoriach kanadyjskiej firmy Graphene Lightning - jednym z jej szefów jest Colin Bailey, zatrudniony również na Uniwersytecie w Manchesterze.

Grafenowa żarówka ma zużywać o 1. proc. mniej energii i mieć trwalszą konstrukcję w porównaniu do żarówek typu LED. Do tego, jak zapewniają jej twórcy, będzie też tańsza, gdyż w procesie produkcji część materiałów pochodzi z recyklingu.

Jeśli wszystko pójdzie po myśli Graphene Lightning, żarówka wykonana z grafenu będzie jednym z pierwszych grafenowych produktów "masowego użytku", które pojawią się w naszych domach i mieszkaniach.

W przeciętnym polskim domu zamontowanych jest średnio 1. żarówek. Jeśli przyjmiemy, że każda z nich pracuje 5 godzin dziennie przez 180 dni w roku, a cena 1 kWh energii elektrycznej wynosi 0,60 zł, to samo tylko oświetlenie tradycyjnymi żarówkami kosztuje nas 324 zł rocznie. Wystarczy zmienić źródło światła, a nasze oszczędności mogą sięgnąć nawet 80 proc. Użytkując 10 ekonomicznych żarówek LED wydamy rocznie na prąd zaledwie 54 zł. Do tej pory problemem jest jednak stosunkowo wysoka cena zakupu nowoczesnego oświetlenia - żarówka może kosztować około 20-30 zł. Wydłużenie czasu pracy, niższe koszty zakupu oraz jeszcze niższe zużycie energii pozwoli nam zredukować zużycie energii elektrycznej konsumowanej na oświetlenie nawet o 90 proc.

Chip.pl / WP.PL

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)