Gigantyczny bombowiec B-52 ćwiczył nad Polską

Gigantyczny bombowiec B‑52 ćwiczył nad Polską

Gigantyczny bombowiec B-52 ćwiczył nad Polską
Źródło zdjęć: © Ambasada USA w Polsce | U.S. Air Force, Airman 1st Class Jennifer Zima
Bolesław Breczko
21.03.2019 18:36, aktualizacja: 22.03.2019 15:59

B-52 Stratofortress, bombowiec strategiczny US Air Force ćwiczył nad Polską i Litwą wraz z jednostkami NATO. To część wspólnych działań Paktu Północnoatlantyckiego w ramach misji "Wysunięta Obecność".

- Bombowce B-52 prowadziły szkolenie z NATO-wskimi Joint Terminal Attack Controllers (wysuniętymi nawigatorami naprowadzania lotnictwa), przydzielonymi do wielonarodowej batalionowej grupy bojowej na Litwie oraz ćwiczyły z Grupą Bojową Polska - poinformowała ambasada USA W Polsce. - Na terenie Litwy B-52 dokonywały zrzutu pocisków bez materiału wybuchowego oraz doskonaliły elementy bezpośredniego wsparcia lotniczego z udziałem litewskich odrzutowców szkoleniowych L-39 Albatros.

Lotniskiem macierzystym bombowców strategicznych US Air Force jest baza lotnicza Barksdale w Luizjanie. W czasie europejskich ćwiczeń B-52 stacjonuje w bazie Królewskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii w Fairford.

Ambasada Stanów Zjednoczonych informuje, że misja z wykorzystaniem bombowców strategicznych ma na celu sprawdzenie możliwości interoperacyjności jednostek Paktu Północnoatlantyckiego, odstraszanie potencjalnego przeciwnika i obrony sojuszników.

Źródło: Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (129)