Gigantyczna zmiana w Telekomunikacji Polskiej

Telekomunikacja Polska przestała być największym na świecie spamerem, a dokładniej - jej klienci, głównie posiadacze neostrady tp i komputerów-zombie, przestali masowo wysyłać niechcianą pocztę. Firma "na podium" była od połowy 2006 roku.

Gigantyczna zmiana w Telekomunikacji Polskiej

Z danych listy _ SenderBase _ wynika, że liczba wysyłanych maili z hostów _ tpnet.pl _ spadła aż o trzy czwarte w ciągu jednego dnia. Niecałe 48 mln maili dziennie daje teraz TP 17. miejsce.

Spadek TP w rankingu wynika ze zmiany, która polega na ograniczeniu komunikacji pomiędzy programami pocztowymi, a serwerami poprzez port 25 i przeniesieniu jej na porty 587 i 465. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Lista _ SenderBase _, dostępna pod adresem www.senderbase.org, prowadzona jest przez firmę IronPort. To ogólnoświatowa sieć monitorująca przepływ listów elektronicznych. Śledzi ponad 25. ruchu e-mailowego, a współpracuje z nią 75 tys. firm i instytucji. Przedstawia statystyki dla poszczególnych operatorów, a także adresów IP. Statystyki generowane są codziennie i obejmują wszystkie przesyłki, niezależnie od treści.

TP wyciągnęła wnioski z ilości wiadomości typu SPAM na swoich łączach, który –. w większości nieświadomie - generowali niektórzy klienci Neostrady. Część komputerów użytkowników, w wyniku braku odpowiednich zabezpieczeń, została zarażona szkodliwym oprogramowaniem, stajać się komputerami typu „zombie”. Takie komputery generowały ogromne ilości niechcianych wiadomości. Dzięki porozumieniu TP z największymi dostawcami usług pocztowych oraz portalami – w tym z WP – cała zmiana odbyła się płynnie i niemal niezauważalnie dla większości użytkowników Neostrady. Zmiana ta jest zgodna z ogólnoświatowymi standardami opisującymi funkcjonowanie usługi poczty elektronicznej w sieci internet (m. in. dokumentem RFC 4409) i korzystna dla internautów. Pomoże im m.in. uniknąć problemów wynikających z nieświadomego wysyłania spamu, takich jak słaba wydajność komputera czy przeciążenie domowego łącza.

Korzystasz z Poczty WP przy pomocy klienta pocztowego - *dowiedz się jak zmienić ustawienia. *

Źródło: Telepolis / WP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (120)