Gdzie jest burza? IMGW rozszerza ostrzeżenie. "Zagrożenie zdrowia i życia"
IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia, alarmując przed niebezpieczeństwem związanym z przejściem burz oraz gradu w większości regionów Polski. Według prognozy zagrożeń taka pogoda utrzyma się przez najbliższe dni.
18.06.2020 | aktual.: 18.06.2020 10:31
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami i gradem. Alarm obowiązuje w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, mazowieckim, łódzkim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim.
Burze - poziom zagrożenia: żółty
Żółtym kolorem oznacza się najniższy poziom zagrożenia meteorologicznego. Ostrzeżenie 2. stopnia oznacza się kolorem pomarańczowym, a poważne zagrożenie zdrowia i życia oraz niebezpieczne zjawiska pogodowe o skali katastrof - kolorem czerwonym (alert 3. stopnia). IMGW w dniu dzisiejszym wydało komunikat 1. stopnia (żółty poziom zagrożenia), co oznacza:
- Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne - czytamy w ostrzeżeniu IMGW. - Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia(...). Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Oznacza to, że w tym momencie nie przewiduje się niebezpiecznych zjawisk pogodowych jedynie w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. Jednak IMGW ostrzega, że burze i grad mogą pojawić się w najbliższych dniach również tam.
Gdzie jest burza? Radar burz
W niektórych regionach Polski burze mogą pojawić się już w południe, jednak w zdecydowanej większości możemy się ich spodziewać dopiero w godzinach wieczornych. Burzom będzie towarzyszyć również silny wiatr (w porywach do 90 km/h) oraz grad (do 3 cm).
Aby nie dać się zaskoczyć, polecamy śledzić radar burz online. W tym celu możecie zajrzeć na strony pozwalające na żywo śledzić, gdzie jest burza, a o których pisaliśmy we wcześniejszych naszym tekście. Jeśli zawsze chcecie mieć radar burz pod ręką, wybierzcie jedną z poniższych aplikacji na smartfona:
W związku z przejściem nad Polską burz, należy się spodziewać niekorzystnych warunków biometeorologicznych, co może wpłynąć negatywnie na samopoczucie. U osób skłonnych do meteopatii może pojawić się senność i obniżenie czasu reakcji, a także drażliwość i uczucie niepokoju. IMGW zaleca dużą ostrożność w związku z niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi towarzyszącymi burzom.