Gadu-Gadu po 9 latach - 3 razy większe niż Windows 95

Dziś dziewiąta rocznica stworzenia firmy Gadu-Gadu, obecnie GG Network SA. Spółka Gadu-Gadu rozwijała jeden z pierwszych, a obecnie najpopularniejszy komunikator w Polsce. Postanowiliśmy przyjrzeć się najnowszej wersji programu - Nowe GG 8.0 - oraz porównać ją ze starszymi wydaniami. Byliśmy ciekawi, jak przez te wszystkie lata program ewoluował i jak prezentowało się GG 7.7, GG 6.1, a także stare wydania SMS-Express. Okazało się, że aplikacja potrzebuje ponad 23x więcej pamięci RAM niż na początku, a folder z programem jest trzy razy większy niż katalog Windows 95

Gadu-Gadu po 9 latach - 3 razy większe niż Windows 95
Źródło zdjęć: © GG

15.08.2009 | aktual.: 18.08.2009 13:50

W ciągu ostatnich 9 lat komunikator Gadu-Gadu dość znacząco urósł: w 200. roku potrzebował 2,6 MB pamięci, dziś wymaga jej 61,4 MB, co oznacza prawie 24-krotny przyrost apetytu na RAM.

Dla porównania: w 2000 roku powszechne były komputery z procesorami 300 MHz i 64 MB pamięci RAM. Jeśli przyjąć, że dziś, po 9 latach, przeciętna ilość pamięci RAM to 2 GB, okaże się, że Gadu-Gadu rozwija się wolniej niż możliwości komputerów. W ciągu ostatnich 9 lat objętość pamięci operacyjnej powiększyła się bowiem aż 32-krotnie.

Wniosek? Dość zaskakujący: twórcy GG całkiem nieźle przewidują moc następnych pokoleń komputerów i dodają do GG funkcje na miarę możliwości obliczeniowych współczesnych maszyn. Każda kolejna edycja potrzebuje mocniejszego procesora i więcej pamięci RAM, ale wymagania ciągle pozostają w granicach rozsądku - dają się spełnić.

To prawda, że Nowe GG zatraciło już swój dawny charakter, program przestał być tylko aplikacją do prowadzenia rozmów, wielu użytkowników zrezygnowało z GG na rzecz lżejszego Skype, AQQ czy Mirandy. Ci, którzy nie odeszli, w zamian otrzymali multikomunikator o olbrzymich możliwościach i sporej liczbie usług dodatkowych. Niekiedy powolny, nierzadko awaryjny, ale cóż... Oto cena, jaką płaci się za postęp.

Wystarczy przyjrzeć się ostatnim wersjom programu, by go zauważyć. Rzućmy okiem na historię Gadu-Gadu.

Nowe GG 8.0

Najnowsza wersja Gadu-Gadu to Nowe GG zwane często Gadu-Gadu 8. Program posiada następujące liczące się z punktu widzenia użytkownika funkcje:
- rozmowy tekstowe,
- rozmowy głosowe, w tym również z telefonami stacjonarnymi i komórkowymi,
- rozmowy wideo,
- wysyłanie SMS-ów,
- możliwość przesyłania plików,
- integracja ze słownikiem pisowni,
- integracja z portalem MojaGeneracja.pl
- integracja z radiem internetowym Open.FM
- a także sporą liczbę ciekawych skórek i dodatków, które, tak jak Banner Killer 2. pozwalają na usuwanie reklam z komunikatora

Plik wykonywalny aplikacji zajmuje 10,5 MB. Na dysku katalog programu zawiera 489 plików i zajmuje 75,7 MB - około trzy razy więcej niż potrzebował system operacyjny Windows 95.

Obraz
© Nowe GG 8.0 (fot. PC World Komputer)

Tuż po uruchomieniu 1 okienka rozmowy, Nowe GG:
- wyświetla 3 flashowe reklamy,
- zajmuje 61,4 MB pamięci (pomiar Private Bytes z użyciem Process Explorera),
- w zależności od liczby reklam potrzebuje od 1 do 2. procent czasu procesora (Core Duo T2500, 2 GHz).

Nowe GG to jedyna wersja, w której można wyłączyć komunikat "UWAGA: W trosce o bezpieczeństwo, w wiadomości od nieznajomych... W pozostałych wersjach komunikatora trzeba nauczyć się z nim żyć.

Gadu-Gadu 7.7 - ostatnie ze "starej" linii

Ostatnie Gadu-Gadu sprzed ery Nowego GG to Gadu-Gadu 7.7. Program posiada następujące istotne z punktu widzenia użytkownika funkcje:
- rozmowy tekstowe,
- rozmowy głosowe, w tym również z telefonami stacjonarnymi i komórkowymi,
- wysyłanie SMS-ów,
- możliwość przesyłania plików,
- integracja z portalem MojaGeneracja.pl.

Plik wykonywalny programu zajmuje 2,1 MB, 5. mniej niż w wypadku Nowego GG - co spowodowane jest zapewne faktem, że nowa wersja obsługuje dużo większą liczbę funkcji oraz została przepisana z użyciem bibliotek Qt.

Obraz
© Gadu-Gadu 7.7 - ostatnie ze "starej" linii (fot. PC World Komputer)

Na dysku katalog GG7 zajmuje 12,2 MB, ponad 6x mniej niż w wypadku Nowego GG. Tuż po uruchomieniu 1 okienka rozmowy, aplikacja:
- wyświetla 3 flashowe reklamy,
- zajmuje 44,3 MB pamięci (Private Bytes),
- w zależności od liczby reklam, przeciętnie potrzebuje od 0 do 6 procent czasu procesora, chociaż reklamy flash mogą obciążyć CPU nawet w 10. procentach.

GG 7.7 posiada wszystkie liczące się funkcje Nowego GG, a przy okazji jest lżejsze i mniej pamięciożerne. Jeśli nie chcesz łamać licencji, a korzystasz z netbooka, nie instaluj Nowego GG. GG 7.7 spełni wszystkie twoje wymagania, a nie spowoduje, że komputer będzie zamierał z powodu zbyt dużego obciążenia.

Gadu-Gadu 6.1

Przez wiele lat najpopularniejszym komunikatorem było Gadu-Gadu 6.1. Wizualnie program pochodzi jeszcze z epoki późnego Windows 98 - chociaż wydano go w grudniu 2004 roku, ale za to potrzebuje niewiele miejsca na dysku, błyskawicznie się uruchamia i nie ulega awariom.

Obraz
© Gadu-Gadu 6.1 (fot. PC World Komputer)

Gadu-Gadu z linii 6.x to ostatnie wersje, które działają z współczesnymi serwerami Gadu-Gadu. Aplikacje w edycjach 5.x i starsze nie mogą być współcześnie wykorzystywane do komunikacji.

Gadu-Gadu 6.1 posiada następujące istotne z punktu widzenia użytkownika funkcje:
- rozmowy tekstowe,
- możliwość przesyłania plików,
- opcję wysyłania SMS-ów.

Plik wykonywalny programu zajmuje niecałe 0,8 MB (!), katalog GG6 na dysku - 3,43 MB, ponad 20 razy mniej niż w wypadku Nowego GG. Tuż po uruchomieniu 1 okienka rozmowy, aplikacja:
- wyświetla 3 flashowe reklamy,
- zajmuje 45,7 MB pamięci (Private Bytes),
- w zależności od liczby reklam, przeciętnie potrzebuje od 0 do 6 procent czasu procesora, chociaż reklamy Flash mogą obciążyć CPU nawet w 10. procentach.

Przy wersji 6.1 warto zwrócić uwagę, że zarówno wydanie 6.x, jak i 7.x potrzebują mniej więcej tyle samo pamięci operacyjnej. Można się domyślać, że jest to zasługa reklam Flash, które w obu wersjach mają podobną wielkość.

Gadu-Gadu 5.0.5 - to już prehistoria

Gadu-Gadu 5.0.5 wydano w I połowie 200. roku. Program potrzebuje 2,3 MB na dysku, obsługuje wyłącznie rozmowy tekstowe i wysyłanie wiadomości SMS. Wyświetla zaledwie 1 reklamę. Bez niej aplikacja zajmuje zaledwie 8,7 MB pamięci operacyjnej!

Obraz
© Gadu-Gadu 5.0.5 - to już prehistoria (fot. PC World Komputer)

Gadu-Gadu 4.0 - początek epoki

Gadu-Gadu 4.0 zostało udostępnione w grudniu 200. roku. Po instalacji program zajmował 832 kB miejsca na dysku, plik wykonywalny miał 588 kB. GG 4.0 umożliwiało wyłącznie rozmowy tekstowe i przesyłanie wiadomości SMS.

GG 4.0 próbuje przechowywać profil programu (numer, hasło, kontakty, wiadomości) w katalogu Program Files\Gadu-Gadu, dlatego w Viście i Windows 7 musi być uruchamiana z przywilejami administratora.

Obraz
© Gadu-Gadu 4.0 - początek epoki (fot. PC World Komputer)

Aplikacja nie łączy się już z serwerami GG, dlatego nie możemy przeprowadzić rozmowy za jej pomocą. Bez reklam Flash, GG4 potrzebuje 2,6 MB pamięci operacyjnej.

SMS Express 2.21 - jak GG, a nie GG!

Stworzony przez Łukasza Foltyna SMS-Express i udostępniony w lipcu 2001 roku natychmiast podbił serca internautów. Program nie pozwalał co prawda na rozmowy tekstowe, ale umożliwiał wysyłanie darmowych SMS-ów. W czasach, gdy wiadomość tekstowa kosztowała 0,61 zł, aplikacja po prostu nie mogła nie osiągnąć popularności.

Obraz
© SMS Express 2.21 - jak GG, a nie GG! (fot. PC World Komputer)

Zajmowana pamięć? 3,1 MB. Na dysku 56. kB.

To były czasy!

Źródło artykułu:PC World Komputer
internethistoriagadu-gadu
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)