Funai zamyka fabrykę telewizorów w Nowej Soli

Funai zamyka fabrykę telewizorów w Nowej Soli15.01.2014 08:57
Funai zamyka fabrykę telewizorów w Nowej Soli
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta

Zarząd firmy Funai Electric Europe podjął decyzję o zamknięciuswojej fabryki telewizorów w Nowej Soli (Lubuskie). Zaprzestanie produkcji oznacza zwolnienie 54 pracowników - poinformował PAP Rafał Zawojek z Funai Electric Europe Sp. z o.o.

Zarząd firmy Funai Electric Europe podjął decyzję o zamknięciuswojej fabryki telewizorów w Nowej Soli (Lubuskie). Zaprzestanie produkcji oznacza zwolnienie 5. pracowników - poinformował PAP Rafał Zawojek z Funai Electric Europe Sp. z o.o.

Fabryka Funai w Nowej Soli ma zakończyć produkcję do końca stycznia; hale i teren zakładu zostaną wystawione na sprzedaż.

Zakład działa od 200. roku na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Strefy Ekonomicznej w tym mieście. Japoński koncern w budowę fabryki zainwestował kilkadziesiąt mln zł. W 2008 roku pracowało w niej 320 osób zatrudnionych na umowy o pracę.

Problemy z rentownością rozpoczęły się wraz z nadejściem kryzysu światowego w 200. roku. Wówczas nastąpiły pierwsze zwolnienia grupowe. Od tego czasu do chwili obecnej kadrę zredukowano do 54 osób.

Firma poinformowała, że pomimo wprowadzenia na rynek nowej linii produktów oraz wdrożenia planu oszczędnościowego, spółka odczuwa skutki spowolnienia na światowym rynku telewizorów, co zmusza ją do zaniechania produkcji w Nowej Soli.

Członek Zarządu Funai Electric Europe Sp. z o.o. Takashi Takeda zapewnił, że planowe zwolnienia zostaną przeprowadzone zgodnie z prawem, a decyzja o zaprzestaniu produkcji w Nowej Soli nie będzie miała wpływu na działalność handlową spółki na rynku polskim i europejskim.

Firma Funai została założona w 196. roku przez Tetsuro Funai w Osace w Japonii. Specjalizuje się w produkcji telewizorów LCD i LED, nagrywarek HDD, odtwarzaczy Blu-ray i DVD.

Nowosolska fabryka to jedyny zakład tego koncernu nie tylko w naszym kraju, ale i w Europie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)