Francuskie siły atomowe w stanie podniesionej gotowości. Okręty wyszły w morze
Francja zdecydowała się na podniesienie poziomu gotowości swoich atomowych sił strategicznych. Obok patroli samolotów Rafale oznacza to opuszczenie przez francuskie okręty podwodne macierzystego portu, aby – w przypadku ataku nuklearnego – nie zostały w nim zniszczone.
20.03.2022 | aktual.: 20.03.2022 16:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak informuje serwis Milmag, prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydował o podniesieniu poziomu gotowości bojowej nuklearnych sił odstraszania. Jest to reakcja na zaatakowanie przez Rosję Ukrainy, jednak nie jest znana dokładna data podjęcia tej decyzji.
Wyższy poziom gotowości oznacza, że patrole bojowe realizują nie dwa, ale trzy (z czterech dostępnych) atomowe okręty podwodne, wyposażone w atomowe pociski balistyczne. Okręty opuściły swoją bazę na półwyspie Île Longue.
Nuklearne siły odstraszania Francji
Francja jest mocarstwem atomowym, ale nie dysponuje klasycznym zestawem odstraszania, znanym jako triada atomowa. Triadę tworzą stacjonujące na lądzie rakiety atomowe, głowice przenoszone przez samoloty strategiczne (w bombach i pociskach o zróżnicowanym zasięgu), a także pociski z głowicami nuklearnymi, przenoszone przez okręty podwodne.
Francja ma do dyspozycji dwa z trzech elementów triady atomowej - nie dysponuje stacjonującymi na lądzie pociskami strategicznymi.
Okręty podwodne typu Le Triomphant
Fundamentem francuskiego strategicznego odstraszania są okręty podwodne Le Triomphant, Téméraire, Le Vigilant i Le Terrible. Wszystkie należą do typu Le Triomphant, mają napęd atomowy, długość 138 metrów i wypierają w zanurzeniu 12,5 tys. ton. Ich załogę stanowi 111 marynarzy, a konstruktorzy okrętów szczególnie wiele uwagi poświęcili jak najlepszemu wyciszeniu jednostek.
Francuskie okręty są wyposażone w cztery wyrzutnie torped kalibru 533 mm i mogą wystrzeliwać pociski przeciwokrętowe Exocet. Ich kluczową bronią są pociski SLBM (pociski balistyczne wystrzeliwane z okrętu podwodnego) typu M51 lub M45. Okręty mogą przenosić do 16 takich pocisków.
Pocisk balistyczny MSBS M51 – dane techniczne:
- Masa: 52 t
- Długość: 12 m
- Średnica: 2,3 m
- Zasięg: do 10 tys. km
- Głowica: do 10 głowic MIRV o sile 110 kt
Pociski atomowe ASMP
Drugim filarem francuskich sił atomowych są samoloty wielozadaniowe Rafale i ich morska wersja Rafale-M, wyposażone w pociski manewrujące średniego zasięgu ASMP (Air-Sol Moyenne Portée).
Pociski te mają zasięg około 300 km (wersja ASMP-A: 500 km), prędkość Mach 2-3 i przenoszą głowicę TN81 o mocy 150-300 kT. Francja ma do dyspozycji 90-100 takich pocisków.
Francuska doktryna atomowa
Zostały zaprojektowane jako kolejny szczebel tzw. drabiny eskalacyjnej konfliktu. Ze względu na stosunkowo słabą głowicę atomową o regulowanej sile wybuchu, mają służyć do ostrzegawczego uderzenia.
Jest to zgodne z francuską doktryną atomową, która dopuszcza wykonanie "w samoobronie" jednorazowego ataku nuklearnego jako ostrzeżenia dla państwa, zagrażającego żywotnym interesom Francji.
Łącznie Francja ma do dyspozycji około 300 głowic atomowych.