Fascynująca animacja! 19 lat temu świat wyglądał zupełnie inaczej

Fascynująca animacja! 19 lat temu świat wyglądał zupełnie inaczej
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek

22.02.2019 12:05, aktual.: 22.02.2019 13:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Apple, Google i Amazon to dziś największe marki świata. Ale jeszcze sześć lat temu wcale tak nie było. Upadek gigantów i szybki rozwój nowych liderów pokazuje efektowna animacja.

Świat przeszło dziesięć lat temu wyglądał zupełnie inaczej. Wydaje się, że było to niedawno, ale niewiele ponad dekadę temu nie mieliśmy urządzeń i usług, bez których obecnie nie wyobrażamy sobie życia. Kilkanaście lat temu zupełnie inaczej wyglądała też lista największych marek na świecie. Wszystko zmienił rozwój i znaczenie firm technologicznych.

Ta animacja robi furorę w sieci:

Wykres pokazuje zmiany na liście największych 15 globalnych marek na świecie i ich wartości. I to nawet w dłuższej perspektywie - bo aż od 2000 roku. Wtedy w czołówce nie było żadnej firmy, która jest na szczycie dzisiaj.

Animacja fascynująca jest z kilku powodów. Gdy się zaczyna, różnice pomiędzy peletonem a liderującymi nie były aż tak duże. Z czasem giganci zaczęli rosnąć coraz szybciej, a ci nie aż tak wielcy zostawali w tyle. Potem - w okolicach 2004 - zaczyna się pościg Intela. Nieudany, bo firma zaczęła tracić, a rozpędzała się Nokia.

Najciekawiej zaczyna się w 2010 roku. Google rośnie w zastraszającym tempie. A w 2011 roku na listę wskazuje Apple, które dosłownie zaczyna połykać rywali. To zasługa smartfonowej i tabletowej rewolucji.

O wielkich korporacjach czasami zdarza nam się myśleć jak o kolosach, których nic nie ruszy. Przykład Coca-Coli, która wprawdzie dzisiaj jest jedną z największych marek na świecie, ale przecież przez lata była na szczycie. Czy za piętnaście lat podobnie będziemy mówić o Google, Apple czy Amazonie?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)