F-16 w Ukrainie? Z tym zdjęciem jest coś nie tak

F‑16 w Ukrainie? Z tym zdjęciem jest coś nie tak

F-16 na filmie
F-16 na filmie
Źródło zdjęć: © YouTube | aviatsiyahalychyny.com
Norbert Garbarek
21.03.2024 11:28

Czy F-16 są już w Ukrainie? Choć do tej pory nie pojawiło się żadne oficjalne potwierdzenie, jakoby myśliwce znajdowały się w armii obrońców, w sieci coraz częściej można trafić na materiały rzekomo będące dowodem obecności F-16 w Ukrainie – to tzw. fake newsy.

Przypomnijmy, że Ukraińcy mają otrzymać kilkadziesiąt myśliwców F-16. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami amerykańskie maszyny osiągną gotowość bojową dopiero w najbliższych miesiącach (nadchodzącego lata). Do tego czasu do pracy będzie przygotowane sześć samolotów.

Wciąż jednak najistotniejszym faktem pozostaje to, iż amerykańskich samolotów nie ma w Ukrainie. Podkreślał to w ostatnich tygodniach ekspert lotniczy Roman Svitan, który wyjaśniał, że generalnie maszyny mogą pojawiać się nad krajem obrońców (loty szkoleniowe ze startami poza Ukrainą), jednak nie ma dowodów dokumentujących ich obecność w ukraińskiej armii. To ważne w kontekście powielanych przynajmniej od końca ubiegłego roku fake newsów, wedle których F-16 mają już znajdować się w Ukrainie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

F-16 w Ukrainie? To reklama firmy odzieżowej

Jednym z popularniejszych materiałów, który w ostatnich miesiącach regularnie pojawia się w sieci i ma być dowodem obecności amerykańskich samolotów w Ukrainie, jest film widoczny poniżej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Reklama firmy odzieżowej z udziałem F-16 wygenerowanym przez komputer

Niekiedy z nagrania "wycinane" są pojedyncze kadry, którym towarzyszą dumne zapiski jak "F-16 dostarczone Ukrainie". W rzeczywistości widoczny na nagraniu samolot jest wygenerowany przez komputer – to tzw. render. Za nagranie odpowiada firma odzieżowa Aviatsiya Halychyny, która specjalizuje się w produkcji ubrań lotniczych. Jej logotyp pojawia się zresztą na początku filmu. W dalszej kolejności widać na nagraniu "lotnika", który zmierza w kierunku samolotu. Bynajmniej nie jest to żołnierz kroczący ku prawdziwemu F-16, tylko aktor pozujący w kurtce.

Kurtka bomberka w sklepie Aviatsiya Halychyny
Kurtka bomberka w sklepie Aviatsiya Halychyny© aviatsiyahalychyny.com

Widoczny na nagraniu element garderoby można kupić na stronie internetowej producenta. Kurka bomberka z napisem "Kings of the sky" i szkicem F-16 kosztuje 6200 ukraińskich hrywien, czyli ok. 630 zł. Firma Aviatsiya Halychyny potwierdziła zresztą, że samolot w spocie reklamowym został stworzony komputerowo. "Na razie jest to po prostu wytwór technologii" – czytamy we wpisie na Instagramie z listopada 2023 r. Wtedy po raz pierwszy pojawił się film z rzekomym F-16 dostarczonym Ukrainie.

Przypomnijmy, że myśliwce, na które wciąż czeka Ukraina, to samoloty osiągające prędkość niemal 2 Ma, czyli ponad 2100 km/h. Ich głównym uzbrojeniem jest sześciolufowe działko M61 Vulcan kal. 20 mm, choć na możliwości ofensywne generalnie wpływa amunicja podwieszona na zewnętrznych węzłach. W ich miejscu mogą się znaleźć pociski rakietowe AIM-9 Sidewinder, AIM-120 AMRAAM lub różne bomby (m.in. JDAM).

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie