Europa ogrzewa się szybciej niż reszta świata? Naukowcy zauważyli niepokojący trend

Serwis New Atlas, powołując się na analizy Światowej Organizacji Meteorologicznej i Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu donosi, że tempo wzrostu temperatur w Europie jest dwukrotnie większe od średniego globalnego tempa. Efektem wyższych temperatur są częstsze fale upałów, pożary oraz inne, ekstremalne zjawiska pogodowe.

Temperatury w Europie rosną
Temperatury w Europie rosną
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

W raporcie opracowanym przez Światową Organizację Meteorologiczną (ang. World Meteorological Organization, WMO) przy współpracy z Unijną Służbą ds. Zmian Klimatu Copernicus, eksperci wykazali, że w latach 1991-2021 doszło do znacznego wzrostu temperatur w Europie. Wynosi on średnio 0,5°C na dekadę.

Europa ogrzewa się szybciej niż reszta świata?

Serwis New Atlas zestawił te wyniki z wynikami analiz Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC), który ustalił, że globalny średni wzrost temperatur wynosi 0,2°C na dekadę.

Europa przedstawia żywy obraz ocieplającego się świata i przypomina nam, że nawet dobrze przygotowane społeczeństwa nie są zabezpieczone przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych. W tym roku, podobnie jak w 2021, duże obszary Europy zostały dotknięte przez fale upałów i susze, które podsycały pożary. W 2021 r. wyjątkowe powodzie spowodowały śmierć i zniszczenia - podkreślił sekretarz generalny WMO prof. Petteri Taalas.

Rosnące temperatury w Europie to duże wyzwanie, zwłaszcza że ich konsekwencje są naprawdę poważne. Autorzy raportu wspominają m.in. o utracie 30 metrów grubości lodu w latach 1997-2021 przez alpejskie lodowce, topnieniu lądolodu grenlandzkiego, co przyśpiesza wzrost poziomu mórz, czy pierwszych, odnotowanych w historii opadach deszczu na szczycie lodowego masywu Grenlandii, na stacji Summit.

W raporcie zwrócono również uwagę na ekstremalne zdarzenia pogodowe i klimatyczne (w 84 proc. były to powodzie oraz burze), które w 2021 r. przyczyniły się do śmierci setek osób, bezpośrednio dotknęły ponad pół miliona osób i spowodowały straty gospodarcze o wartości przekraczającej 50 mld dolarów. Nie pominięto też kwestii zanieczyszczenia powietrza i jego negatywnego wpływu na nasze zdrowie, tak samo jak wzrostu zachorowań na choroby odzwierzęce i choroby przenoszone przez żywność, wodę, a także coraz częstszych problemów ze zdrowiem psychicznym.

Warto jednak zaznaczyć, że w raporcie WMO i Unijnej Służby ds. Zmian Klimatu Copernicus znalazły się i pozytywne wiadomości. Badacze zauważyli, że w latach 1990–2020 w Europie udało się zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 31 proc. (przy celu redukcji netto o 55 proc. do 2030 r.). Pochwalono też zaawansowaną regionalną współpracę transgraniczną w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu, skuteczne systemy wczesnego ostrzegania, które obejmują 75 proc. Europejczyków oraz działania związane z ochroną ludzkiego zdrowia przed skutkami upałów. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy spocząć na laurach, bo wyzwania klimatyczne wciąż są ogromne.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)