Europa będzie miała własną tarczę antyrakietową. UE już nad tym pracuje

Unia Europejska pracuje nad własnym systemem ochrony przed pociskami balistycznymi, rakietami manewrującymi i szybującymi pojazdami hipersonicznymi. System, wraz z pociskiem, ma wejść do służby w latach 2030.

Europa będzie miała własną tarczę antyrakietową. UE już nad tym pracuje
Źródło zdjęć: © MBDA
Bolesław Breczko

27.11.2019 | aktual.: 27.11.2019 11:41

Komisja Europejska wydała zgodę na rozpoczęcie programu obrony przeciwrakietowej (TWISTER) w ramach programu PESCO. Jest to program stałej współpracy pomiędzy krajami Unii Europejskiej w dziedzinie obronności.

Program TWISTER (Timely Warning and Interception with Space-based theatER Surveillance) zakłada opracowanie modelu obrony przeciwlotniczej z wykorzystaniem orbitalnych systemów wykrywania oraz środków przechwytywania o zakresie działania do 100 km wysokości. Czyli jeszcze w granicy atmosfery ziemskiej przed umowną granicą kosmosu. Za program TWISTER odpowiedzialnych jest pięć krajów: Finlandia, Włochy, Holandia, Hiszpania i Francja jako lider.

2037875

Po co Europie TWISTER?

Ideą stojącą za programem TWISTER jest rozwój zagrożeń ataku z powietrza przy wykorzystaniu nowych, a także jeszcze nieznanych środków Są to m.in. rakiety balistyczne średniego zasięgu (3000 - 5500 km), hipersoniczne pociski manewrujące i szybowce oraz bardziej konwencjonalne zagrożenia, jak np.: myśliwce (generacji starszej niż piąte) lub pociski przeciwokrętowe.

W programie PESCO ma powstać kilkanaście systemów i rozwiązań, które mają pozytywnie wpłynąć na skuteczność współpracy sił zbrojnych poszczególnych krajów. Polska jest członkiem dwóch programów: ES SOR - standard bezpiecznej łączności radiowej i Militarnej Mobilności (zwanej też wojskowym Shengen), który ma zapewnić bezproblemowe poruszanie się jednostek, żołnierzy i pojazdów w ramach Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (182)