Europa będzie miała własną tarczę antyrakietową. UE już nad tym pracuje

Europa będzie miała własną tarczę antyrakietową. UE już nad tym pracuje

Europa będzie miała własną tarczę antyrakietową. UE już nad tym pracuje
Źródło zdjęć: © MBDA
Bolesław Breczko
27.11.2019 11:00, aktualizacja: 27.11.2019 11:41

Unia Europejska pracuje nad własnym systemem ochrony przed pociskami balistycznymi, rakietami manewrującymi i szybującymi pojazdami hipersonicznymi. System, wraz z pociskiem, ma wejść do służby w latach 2030.

Komisja Europejska wydała zgodę na rozpoczęcie programu obrony przeciwrakietowej (TWISTER) w ramach programu PESCO. Jest to program stałej współpracy pomiędzy krajami Unii Europejskiej w dziedzinie obronności.

Program TWISTER (Timely Warning and Interception with Space-based theatER Surveillance) zakłada opracowanie modelu obrony przeciwlotniczej z wykorzystaniem orbitalnych systemów wykrywania oraz środków przechwytywania o zakresie działania do 100 km wysokości. Czyli jeszcze w granicy atmosfery ziemskiej przed umowną granicą kosmosu. Za program TWISTER odpowiedzialnych jest pięć krajów: Finlandia, Włochy, Holandia, Hiszpania i Francja jako lider.

2037875

Po co Europie TWISTER?

Ideą stojącą za programem TWISTER jest rozwój zagrożeń ataku z powietrza przy wykorzystaniu nowych, a także jeszcze nieznanych środków Są to m.in. rakiety balistyczne średniego zasięgu (3000 - 5500 km), hipersoniczne pociski manewrujące i szybowce oraz bardziej konwencjonalne zagrożenia, jak np.: myśliwce (generacji starszej niż piąte) lub pociski przeciwokrętowe.

W programie PESCO ma powstać kilkanaście systemów i rozwiązań, które mają pozytywnie wpłynąć na skuteczność współpracy sił zbrojnych poszczególnych krajów. Polska jest członkiem dwóch programów: ES SOR - standard bezpiecznej łączności radiowej i Militarnej Mobilności (zwanej też wojskowym Shengen), który ma zapewnić bezproblemowe poruszanie się jednostek, żołnierzy i pojazdów w ramach Unii Europejskiej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (180)