Trwa ładowanie...
d3595s5

Rosja. Próba rakiet balistycznych z okrętu podwodnego na Morzu Barentsa [wideo]

Rosyjska Marynarka Wojenna przeprowadziła testy rakiet balistycznych zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych wystrzeliwanych z okrętu podwodnego. Rakiety przeleciały z Morza Barentsa na poligon na Kamczatce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rakieta Buława wystrzelona z okrętu podwodnego
Rakieta Buława wystrzelona z okrętu podwodnego (Forum)
d3595s5

Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało na YouTubie film pokazujący udany start rakiety balistycznej z okrętu podwodnego. W załączonym komunikacie można się dowiedzieć, że przeprowadzono próby rakiet Buława i Siniewa zdolnych do przenoszenia ładunków jądrowych.

Buława została wystrzelona z okrętu K-535 Jurij Dołgoruki projektu 955 Borei pozostającego w zanurzeniu. Pocisk przeleciał ok 5 tys. km i uderzył w cel na poligonie na Kamczatce. W tym samym czasie inne okręt podowdny K-114 Tuła wystrzelił pocisk Siniewa. Ten przebył odlgegłość ok 5 tys. km i zgodnie z planem spadł na poligonie w okolicach Archangielska.

d3595s5

Maksymalny zasięg rakiet to 8 tys. km dla Buławy i 11 tys. km dla Siniewy. Międzykontynentalna rakieta balistyczna do przenoszenia głowic nuklearnych Buława to najdroższa broń w historii rosyjskiej armii. Buława jest przystosowana do wystrzeliwania z atomowych okrętów podwodnych klasy Borei oraz zmodyfikowanych okrętów klasy Typhoon.

Test rosyjskich pocisków balistycznych miał miejsce zaledwie kilka dni po tym jak podobną próbę przeprowadzili Amerykanie u wybrzeży Kaliforni. Wykorzystali bliżej nieokreślony pocisk manewrujący o zasięgu ok 2500 km. Była to pierwsza próba USA po wycofaniu się z traktatu INF o ograniczeniu broni nuklearnej.

d3595s5

Podziel się opinią

Share

d3595s5

d3595s5
Więcej tematów