Elon Musk zaatakowany przez znanego naukowca: "Jego plany kolonizacji Marsa to urojenia"

Elon Musk zaatakowany przez znanego naukowca: "Jego plany kolonizacji Marsa to urojenia"

Elon Musk zaatakowany przez znanego naukowca: "Jego plany kolonizacji Marsa to urojenia"
Źródło zdjęć: © East News | AP Photo/John Raoux
07.10.2019 13:31

Elon Musk został ostro skrytykowany przez znanego naukowca, który nazywa plany multimiliardera i SpaceX dotyczące kolonizacji Marsa "urojeniami". W swojej wypowiedzi odniósł się również do zmian klimatycznych na Ziemi.

Vaclav Smil to naukowiec i autor kilkudziesięciu książek naukowych i jeden z ulubionych autorów Billa Gatesa. W niedawno wydanym dokumencie o założycielu Microsoftu zatytułowanym "Inside Brain's Brain: Decoding Bill Gates" naukowiec wypowiedział się bardzo krytycznie odnośnie planów Elona Muska i SpaceX, których celem jest umożliwić ludziom zamieszkanie na Marsie.

Elon Musk nie raz wypowiadał się, że jego zdaniem Mars będzie jedynym ratunkiem dla ludzkości, ponieważ Ziemia w niedalekiej przyszłości może nie nadawać się do zamieszkania. Vaclav Smil nie zgadza się z tą teorią.

Naukowiec udzielił wywiadu w filmie dokumentalnym o Billu Gatesie, w którym przyznał, że bardziej powinniśmy skupić się na przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym niż patrzeć w gwiazdy, jak robi to Musk:

"To jedyna planeta, którą mamy. Musisz mieć urojenia, jak Elon Musk, aby myśleć, że możemy terraformować Marsa i opuścić naszą planetę." - powiedział Smil, w trakcie wywiadu. Specjalitów krytykujących plan Muska jest jednak więcej.

Zdaje się, że Gates jest zainspirowany słowami Smila. Wydaje miliardy na rozwiązanie niektórych z największych problemów świata, takich jak choroby, zrównoważone wykorzystanie energii i zmiany klimatu. Gates wyjawił też, że studiuje prace pana Smila i przeczytał każdą z jego książek.

Z kolei Elon Musk raczej nie będzie rezygnował z planów kolonizacji Marsa. W ubiegłym tygodniu SpaceX zaprezentował nową rakietę - Starship MK1, który ma pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest trwałe osiedlenie się na Marsie. W ostatnim czasie zacieśniła się również współpraca SpaceX i NASA.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)