Trwa ładowanie...
dus9lk1

Elon Musk o Starship i Super Heavy oraz przyszłych planach SpaceX [WIDEO]

28 września Elon Musk opowiedział o początkach projektów Starship i Super Heavy - statków wielokrotnego użytku, które pozwolą na załogowe loty na Księżyc i Marsa. Zdradził również plany przyszłych misji i opowiedział o tym, jak wyglądają prace nad projektem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elon Musk zdradził szczegóły o misjach Starship i Super Heavy
Elon Musk zdradził szczegóły o misjach Starship i Super Heavy (Materiały prasowe)
dus9lk1

Wystąpienie Elona Muska Miało miejsce w bazie SpaceX nieopodal wioski Boca Chica w Teksasie, gdzie została zaprezentowany ukończony statek Starship Mk1. Na wystąpieniu pojawił się tłum entuzjazmów, którzy chcieli poznać więcej szczegółów dotyczących przyszłości komercyjnych lotów kosmicznych.

"To w gruncie rzeczy święty graal kosmosu" - powiedział Musk stojąc na tle ukończonego statku kosmicznego Starship. Prezentacja odbyła się również w dniu, kiedy obchodzona jest 11 rocznica założenia SpaceX.

dus9lk1

"Kluczowym przełomem, który potrzebujemy, aby stać się cywilizacją kosmiczną, jest uczynienie podróży kosmicznych podobnymi do podróży lotniczych" - dodał Elon Musk podczas wystąpienia.

Elon Musk podczas wystąpienia zdradził również kilka ciekawostek o samym statku oraz o największych trudnościach z jakimi zmierzyli się inżynierowie SpaceX.

Plany SpaceX i współpraca z NASA

Plany Elona Muska są powiązane z celami NASA, których priorytetem jest misja Artemis. Artemis ma powrócić na Księżyc już w 2024 roku. Jednak SpaceX planuje, że jeśli wszystkie testy Starship przebiegną bez trudności to statek zabierze w przestrzeń kosmiczną pierwszych pasażerów już w przyszłym roku.

dus9lk1

Elon Musk komentuje: "Myślę, że potencjalnie moglibyśmy zobaczyć załogowe loty z użyciem Starship już w przyszłym roku, jeśli za około sześć miesięcy uda się wynieść statek na orbitę."

NASA chce wykorzystać zebrane dane z podróży Starship, które pomogą przyszłym misją na Księżyc i Marsa. Ważnymi kwestiami będzie opracowanie systemów lądowania oraz tankowania paliwa.

NASA przyznała SpaceX i Boeing Co (BA.N) łączną kwotę 6,8 miliarda dolarów na budowę konkurencyjnych systemów rakietowych i kapsułowych w celu wystrzelenia astronautów na orbitę. W przypadku SpaceX pierwsze efekty prac zobaczymy już niedługo, ale Boeing Co (BA.N) ma spore opóźnienie w projekcie.

dus9lk1

Podziel się opinią

Share
dus9lk1
dus9lk1
Więcej tematów