Elon Musk o planach SpaceX na grudzień. Wiele ważnych kontraktów i kolejne starty

Elon Musk o planach SpaceX na grudzień. Wiele ważnych kontraktów i kolejne starty

Elon Musk o planach SpaceX na grudzień. Wiele ważnych kontraktów i kolejne starty
Źródło zdjęć: © SpaceX
03.12.2019 10:19

Elon Musk nie ukrywa, że grudzień będzie bardzo intensywnym miesiącem dla SpaceX. W planach są m.in. trzy starty, trwać będą również pracę przygotowawcze do misji załogowych, a w planach jest także finalizacja wielu ważnych kontraktów, w tym dla wojska.

Wśród najważniejszych planów SpaceX na ostatni miesiąc roku są niewątpliwie kolejne starty. Najbliższy z nich ma się odbyć już jutro - 4 grudnia o godz. 18:51 czasu polskiego. Będzie to test rakiety Falcon 9, który na niską orbitę wyniesie kapsułę towarową Dragon. Jeśli testy przebiegną pomyślnie, to docelowo Dragon będzie dostarczać towary na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Kolejny start będzie miał miejsce 16 grudnia i zaplanowany jest na godzinę 1:10 czasu polskiego. Tym razem Falcon 9 ma dostarczyć na orbitę GTO satelitę telekomunikacyjnego JCSAT-18/Kacific-1 - jego celem będzie dostarczanie usług na terenie Azji i Pacyfiku.

Data ostatniego startu nie została jeszcze podana, ale Elon Musk do końca roku planuje wynieść kolejne 60 satelitów Starlink na orbitę. Będzie to trzeci etap tworzenia globalnej sieci, której celem będzie dostarczenie internetu w miejsca dotąd niedostępne dla innych systemów.

Nowe kontrakty SpaceX

W grudniu SpaceX dalej będzie prowadzić rozmowy, mające na celu finalizację kontraktu z Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych (USAF). O kontrakt, w ramach którego zostanie przeprowadzonych 30 startów w latach 2022-2026, walczą SpaceX, BLue Origin, United Launch Alliance oraz Northrop Grumman.

Z kolei firma Nanoracks w ramach programu wynoszenia małych satelitów na orbitę, podpisała kontrakt ze SpaceX, której rakieta Falcon 9 zostanie wykorzystana do umieszczenia ośmiu satelitów na orbicie w 2020 roku.

Trwają przygotowania do misji załogowych

Cały czas również trwają przygotowania do misji załogowych na Księżyc i Marsa, które SpaceX chce zorganizować w ciągu najbliższych lat. W tym celu trwają również naprawy prototypów Starship, które uległy uszkodzeniu podczas testów mających miejsce w listopadzie.

Ostatnio pojawił się rówineż informacje o tym, że SpaceX planuje rozszerzenie kompleksu przy Roberts Road w KSC, aby ten przejął część obowiązków ośrodka znajdującego się na Florydzie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)