Elon Musk o NATO. "Wymaga gruntownej przebudowy"

Elon Musk, miliarder i założyciel firm Tesla oraz SpaceX, wezwał do fundamentalnej restrukturyzacji NATO. Jego komentarz, opublikowany w na należącej do niego platformie X, pojawił się w odpowiedzi na słowa senatora USA Mike'a Lee, który stwierdził: "Zimna wojna się skończyła. NATO jest anachroniczne". Zdaniem Muska "NATO wymaga gruntownej przebudowy".

Elon Musk zabrał głos w sprawie NATO
Elon Musk zabrał głos w sprawie NATO
Źródło zdjęć: © Getty Images | Aaron Schwartz
oprac. KMO

Serwis Defence Blog zwraca uwagę, że oświadczenie Muska podkreśla rosnącą debatę na temat skuteczności sojuszu w erze nowej rywalizacji międzynarodowej oraz dynamicznego rozwoju technologii wojskowych. Musk od lat krytykuje amerykański kompleks przemysłowo-obronny, zwracając uwagę na wysokie koszty i niską efektywność głównych programów zbrojeniowych, takich jak myśliwiec F-35 czy strategia budowy okrętów marynarki wojennej USA.

Elon Musk przygląda się NATO

Jego zdaniem obecne procedury zakupowe prowadzą do nadmiernych wydatków i przestarzałych systemów uzbrojenia, co naraża USA i sojuszników na nowe zagrożenia. Miliarder nie podzielił się jednak swoimi pomysłami na "gruntowną przebudowę" NATO.

Komentarz Muska pojawia się w momencie, gdy raporty wywiadowcze wskazują na gwałtowny rozwój zdolności militarnych kluczowych przeciwników. Chiny znacznie zwiększyły swój arsenał nuklearny, Rosja odbudowuje potencjał wojskowy mimo trwającej wojny w Ukrainie, Korea Północna modernizuje swoje siły nuklearne i konwencjonalne, a Iran bezpośrednio atakuje Izrael oraz bazy USA na Bliskim Wschodzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: SięKlika #46: Cena GTA 6, SWITCH 2 oficjalnie, USA blokuje kolejne aplikacje, PS6 i zmiany

Zbrojenia przeciwników USA

Jak przypomina Defence Blog, zgodnie z raportem Pentagonu z października 2024 r., Chiny posiadają obecnie ponad 500 operacyjnych głowic nuklearnych, a prognozy wskazują, że do 2030 r. liczba ta może przekroczyć 1000. Z kolei ujawniony niedawno raport Departamentu Stanu USA wskazuje na naruszenia przez Rosję postanowień traktatu New START, ograniczającego liczbę strategicznej broni nuklearnej. Moskwa odmawia inspekcji i aktualizacji danych, co budzi wątpliwości USA co do przestrzegania zobowiązań w zakresie kontroli zbrojeń.

Narastające zagrożenia na nowo rozpalają dyskusje o gotowości NATO do reagowania na potencjalne konflikty na dużą skalę. Choć wiele państw członkowskich zwiększyło wydatki obronne w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie, nadal istnieje obawa o zdolność sojuszu do skutecznego przeciwdziałania przyszłym zagrożeniom. Dodatkowo słowa Muska dodają paliwa do trwających debat nad przyszłością NATO i strategii obronnej USA.

Warto przypomnieć, że prezydent Donald Trump domagał się od członków Sojuszu wydawania 5 proc. PKB na obronność. Tymczasem wiceprezydent J.D. Vance już podczas kampanii mówił, że Stany Zjednoczonego mogą wycofać swoje poparcie dla NATO, jeśli Unia Europejska nie przestanie egzekwować swoich przepisów cyfrowych wobec działalności platform internetowych. Ma szczególne znaczenie dla należącego do Muska serwisu X.

Według Defence Blog część ekspertów uważa, że Sojusz musi dostosować się do nowych domen wojennych, takich jak cyberprzestrzeń i operacje kosmiczne, a także poprawić efektywność współpracy i zakupu sprzętu wojskowego. Inni ostrzegają, że osłabienie struktury NATO mogłoby ośmielić przeciwników i podważyć bezpieczeństwo zbiorowe.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)