Elon Musk: gdy ludzie zaczną tracić pracę na rzecz maszyn, wszyscy będą na zasiłku

Elon Musk: gdy ludzie zaczną tracić pracę na rzecz maszyn, wszyscy będą na zasiłku07.11.2016 12:57
Elon Musk: gdy ludzie zaczną tracić pracę na rzecz maszyn, wszyscy będą na zasiłku
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

W przyszłości to maszyny będą wykonywać większość zawodów, a ludzie będą mieli więcej czasu na przyjemności i inne rzeczy – uważa Elon Musk. Biznesmen i wizjoner, szef SpaceX i Tesli twierdzi, że prędzej czy później doczekamy się gwarantowanego dochodu, który otrzyma każdy, niezależnie od tego, czy pracuje czy nie.

W rozmowie ze stacją CNBC Musk powiedział, że gdy coraz więcej ludzi zacznie tracić miejsca pracy na rzecz maszyn i komputerów, to rządy krajów będą musiały wypłacać swoim obywatelom podstawowe wynagrodzenie. Według Elona Muska nie ma tak naprawdę innych możliwości. Jest całkiem spora szansa, że w końcu doczekamy się gwarantowanego dochodu albo czegoś w tym stylu, w związku z automatyzacją – powiedział Musk.

Pomysł gwarantowanego dochodu, który zapewniałby podstawowe potrzeby, coraz częściej pojawia się w dyskusjach. W Szwajcarii został on nawet poddany głosowaniu w referendum w czerwcu tego roku. Zgodnie z tym pomysłem, wszyscy Szwajcarzy mieliby dostawać ponad 2 500 franków szwajcarskich (czyli ponad 10 tysięcy złotych) miesięcznie. Koncepcja została odrzucona, ale była szeroko komentowana także w Polsce.

_Jeśli ludzie będą mieli więcej czasu, będą mogli zająć się bardziej skomplikowanymi i interesującymi rzeczami _– uważa Elon Musk. Przedsiębiorca twierdzi, że w trakcie, gdy jedne zawody będą znikać, będą pojawiać się nowe, jednak większość ludzi prawdopodobnie zostanie bez pracy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)