Elektryczna łódka od Jaguara. Prędkością nie ustępuje dobrej motorówce

Elektryczna łódka od Jaguara. Prędkością nie ustępuje dobrej motorówce

Elektryczna łódka od Jaguara. Prędkością nie ustępuje dobrej motorówce
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando
19.06.2018 12:33, aktualizacja: 19.06.2018 14:46

Maszyny elektryczne łamią przeróżne rekordy, w tym zasięgu, prędkości czy przyśpieszenia. Ale większość z nich to auta. Jaguar przypomina nam, że transport wodny również istnieje i lubi innowacje.

Jaguar, Vector i Williams. To trio wzięło się za stworzenie najszybszej łodzi elektrycznej, która pobiła aktualny rekord. Dzieło ich współpracy to Jaguar Vector Racing V20E, czyli niewielka sportowa łódź. Podczas testów na jeziorze Coniston Water w Wielkiej Brytanii, osiągnęła prędkość 142 km/h. Pobiła poprzedni rekord o 20 km/h, ustalony w 2008 roku.

Trio niestety nie ujawniło danych technicznych maszyny. Jedyne co wiemy, to fakt, że jest napędzana silnikiem elektrycznym. Ale wbrew pozorom to całkiem dobra wskazówka. Firmy Jaguar i Williams posiadają maszynę Formuły E, czyli samochód wyścigowy zasilany silnikiem elektrycznym. Wyglądem nie odbiegają od pojazdów Formuły 1. Całkiem prawdopodobne, że silnik zastosowany w łodzi powstał na podstawie tego montowanego w ich pojeździe.

Prawdopodobnie nie prędko doczekamy się elektrycznej łodzi Jaguara w sprzedaży. Jednak pojawienie się takiej jednostki napędzanej silnikiem elektrycznym może sprzyjać rozwojowi rynku. Kto wie, czy firmy takie jak Tesla, wiodący producenci pojazdów elektrycznych, nie zainteresują się budową takiej łodzi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)