Efekt Rosji? USA znów zainteresowane aktywnym systemem ochrony

Efekt Rosji? USA znów zainteresowane aktywnym systemem ochrony

USA ponownie zainteresowane aktywnymi systemami ochrony dla wozów Stryker
USA ponownie zainteresowane aktywnymi systemami ochrony dla wozów Stryker
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | US Army
Adam Gaafar
06.06.2022 14:30

W oparciu o to, co zaobserwowano podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, armia amerykańska w Europie ponownie zainteresowała się aktywnymi systemami ochrony (ASOP) dla opancerzonych wozów Stryker – donosi serwis Defense News.

W publikacji zwrócono uwagę, że Stany Zjednoczone porzuciły starania o pozyskanie ASOP dla wozów Stryker w 2019 r. Wyjaśniamy, co to za system i dlaczego Waszyngton chciał w niego wyposażyć swoje kołowe pojazdy opancerzone.

ASOP dla amerykańskiej armii

"Odnowiło się zainteresowanie twardym ASOP dla Stryker’ ów w Europie" – powiedział pułkownik William Venable, kierownik projektu Stryker Brigade Combat Team w Biurze Wykonawczym Armii ds. Systemów Walki Naziemnej.

US Army było zainteresowane pozyskaniem ASOP dla wozów Stryker co najmniej od 2016 r. Serwis Konflikty.pl przypomina, że z początku wybór padł na system Iron Curtain, który był testowany od 2018 r. Narzędzie okazało się skuteczne, ale Amerykanie uznali, że nie jest ono w stanie działać niezawodnie w trudnych warunkach bojowych. Kolejnymi systemami wybranymi do testów były Trophy oraz Iron Fist.

Zainteresowanie Amerykanów tymi systemami nie powinno dziwić. Jak zauważa serwis Rp.pl, najbardziej skuteczne ASOP są w stanie "uszkodzić i zredukować osiągi amunicji kinetycznej – ciężkich, bardzo szybkich (1500 m/s i więcej) metalowych penetratorów pocisków podkalibrowych wystrzelonych z armat czołgowych".

US Army planowała pozyskać te systemy nie tylko dla Stryker’ ów, ale także dla bojowych wozów piechoty Bradley oraz czołgów M1 Abrams. Do tej pory Amerykanie z powodzeniem zastosowali na Abramsach system Trophy od izraelskiej firmy Rafael. Wojsko dysponuje obecnie kwotą w wysokości 16 milionów dolarów na kontynuację ocen i prac nad systemem Iron Fist od firmy Israel Military Industries (IMI) dla Bradley’ ów.

W przypadku Stryker’ ów armia oceniała również system od amerykańskiej firmy Artis Corporation, stwierdzając finalnie, ​​nie jest on odpowiedni dla tych pojazdów. Ocenom poddano także system opracowany przez niemieckie przedsiębiorstwo Rheinmetall. Z powodu ograniczeń i wyzwań sprawa nie posunęła się jednak do przodu.

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie