Trwa ładowanie...
d430lg8

Ebola: Śmiertelność znacznie wyższa niż w przypadku koronawirusa

Śmiertelność Eboli jest większa niż śmiertelność koronawirusa. Liczba ofiar wirusa wywołującego gorączkę krwotoczną Ebola, czyli ciężką chorobę zakaźną atakującą ludzi i inne naczelne, sięga tysięcy osób. Do dzisiaj nie ma skutecznej szczepionki na Ebolę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pracownicy South Sudan's Health Ministry.
Pracownicy South Sudan's Health Ministry. (East News, Fot: PATRICK MEINHARDT/AFP/East News)
d430lg8

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk poinformowali, że śmiertelność koronawirusa jest znacznie niższa niż w przypadku innych chorób wirusowych.

Koronawirus śmiertelność

- Nie wiemy jeszcze, jaki odsetek zakażonych przechodzi infekcję bezobjawowo. Ponieważ ludzie ci nie potrzebują pomocy medycznej, to trudno ich ująć w statystykach epidemiologicznych. Z tego powodu wskaźniki śmiertelności podawane obecnie są zapewne zawyżone, a próby oszacowania rzeczywistej śmiertelności (dla wszystkich grup wiekowych łącznie) wskazują na poziom 0,3-1 proc. – informują naukowcy z PAN.

d430lg8

Ebola śmiertelność

Przykładem choroby, która siała większe spustoszenie niż koronawirus, jest Ebola. Jej śmiertelność szacuje się na poziomie 40-90 proc. Dla porównania śmiertelność chorujących na wściekliznę to 100 proc, a ptasią grypę H5N1 50 proc.

Ebola to choroba wirusowa, którą można się zarazić poprzez kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych zwierząt np. małp czy nietoperzy. Innym sposobem zarażenia jest kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi osób chorych bądź zmarłych z powodu Eboli.

d430lg8

Prace nad skuteczną szczepionką na wirusa Eboli wciąż trwają. Rozpoczęły się w 2009 roku. Od tego momentu pojawiały się informacje o pozytywnych wynikach testów przeprowadzonych na małpach, ale amerykańska Agencja Żywności i Leków nie zatwierdziła jeszcze żadnego ze stworzonych leków.

Zobacz też:

d430lg8

Podziel się opinią

Share
d430lg8
d430lg8
Więcej tematów