Dziwaczne dziury na Księżycu. One mogą prowadzić do podziemnych tuneli

Dziwaczne dziury na Księżycu. One mogą prowadzić do podziemnych tuneli

Dziwaczne dziury na Księżycu. One mogą prowadzić do podziemnych tuneli
Źródło zdjęć: © NASA/SETI Institute/Mars Institute | Pascal Lee
Arkadiusz Stando
01.05.2021 12:25, aktualizacja: 01.05.2021 19:07

Przeglądając zdjęcia Księżyca z satelitów, astronomowie odkryli coś, czego nikt nigdy do tej pory nie zauważył. Olbrzymie dziury najlepiej pokazują, jak mało wiemy jeszcze o naszym najbliższym sąsiedzie.

Ostatnimi czasy co raz częściej astronomowie z całego globu przyglądają się naszemu naturalnemu satelicie. Dużo mówi się także o planach kolonizacji Księżyca. Odkryta niedawno ogromna jaskinia może być na to najlepszym miejscem.

Tymczasem astronomowie przeglądając zdjęcia z satelitów, odkryli kolejne zaskakujące obiekty na Księżycu. To szerokie otwory mogące prowadzić w głąb Księżyca. Największe mają nawet 25 m średnicy. Odkryli je naukowcy z SETI Institute i Mars Institute.

Nie stworzyli ich kosmici. Zdaniem naukowców dziury powstały prawdopodobnie poprzez wyciekającą przez nie lawę.

Nie wiadomo jeszcze, jak głębokie są i jak bardzo się rozciągają księżycowe jaskinie. NASA tworzy już plany zagospodarowania kraterów. Biorą pod uwagę ich potencjał w przyszłych misjach kolonizacji Księżyca.

Księżycowe korytarze mogą być wykorzystane jako prowizoryczne schrony. Można w nich ukryć astronautów i sprzęt, przed niebezpiecznym promieniowaniem kosmicznym. Naukowcy szukają bezpieczniejszych rozwiązań, takich jak podziemne tunele czy jaskinie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie