Ogromna jaskinia pod powierzchnią Księżyca. Rozciąga się na ponad 50 km

Ogromna jaskinia pod powierzchnią Księżyca. Rozciąga się na ponad 50 km

Ogromna jaskinia pod powierzchnią Księżyca. Rozciąga się na ponad 50 km
Źródło zdjęć: © JAXA
Arkadiusz Stando
19.10.2017 13:51, aktualizacja: 19.10.2017 19:17

Sonda japońskiej organizacji JAXA przesłała dane potwierdzające istnienie ogromnej jaskini na Księżycu. To może być idealne miejsce na budowę pierwszych kosmicznych baz.

Jaskinia znajduje się po jasnej stronie Księżyca, na terenie określanym jako Marius Hills. Rozciągająca się na 50 km struktura jest dosyć wąska, ma zaledwie 100 m szerokości.

Mimo wąskiego terenu, wydaje się być idealnym miejscem na przyszłą bazę księżycową. Dzięki osłonie, jaką daje powierzchnia Księżyca, mogłaby chronić przed silnym promieniowaniem kosmicznym i zabójczo niską temperaturą.

Już w roku 2009 ta sama sonda, nosząca nazwę Kaguya, zaobserwowała na powierzchni Księżyca podejrzany szyb. Miał średnicę 50 metrów oraz sięgał na 50 metrów w dół. Dzięki zastosowaniu radaru podpowierzchniowego, sonda zebrała dane na temat nieznanej struktury. Zespół badaczy z JAXA po przeanalizowaniu informacji przesłanych przez sondę, stworzył wizualizację jaskini.

Zobacz także: X-37B - tajny wahadłowiec Stanów Zjednoczonych

Dalsze badania potwierdziły istnienie jaskini. Jako skutek jej powstania sugeruje się procesy wulkaniczne. Naukowcy twierdzą również, że może się w niej znajdować zamarznięta woda.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (94)