Trwa ładowanie...
dlr55r8

Dzieci dorastające w pobliżu większej ilości terenów zielonych mają wyższe IQ

Badanie przeprowadzone na 600 dzieciach w wieku 10-15 lat wykazało, że większa ilość terenów zielonych o 3 proc. w ich dzielnicy przekładała się na wyższe IQ średnio o 2,6 punktu. Efekt ten widoczny był zarówno na terenach bogatszych, jak i biedniejszych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Matka i dziecko w parku.
Matka i dziecko w parku. (money.pl)
dlr55r8

Już wcześniej istniały znaczące dowody na to, że tereny zielone poprawiają różne aspekty rozwoju poznawczego dzieci, ale jest to pierwsze badanie, które zajmuje się kwestią IQ. Dokładna przyczyna tej korelacji jest niepewna, ale może być to związane z niższym poziomem stresu, większym polem do zabawy i kontaktów społecznych lub spokojniejszym środowiskiem.

– Mamy coraz więcej dowodów na to, że zielone otoczenie jest powiązane z naszymi funkcjami poznawczymi, takimi jak np. umiejętności zapamiętywania i uwagi – powiedział Guardianowi Tim Nawrot z Hasselt University w Belgii.

Czytaj też: Wyrąb lasu w Europie postępuje niezwykle szybko. Alarmujące dane

Lepsza uwaga i mniej agresji

W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Plos Medicine, wykorzystano zdjęcia satelitarne w celu zmierzenia poziomu zieleni w dzielnicach, łącznie z parkami, ogrodami, drzewami ulicznymi i całą inną roślinnością.

dlr55r8

Średni wynik IQ dla wszystkich badanych dzieci wyniósł 105 punktów, ale 4 proc. dzieci na obszarach o niskim poziomie zieleni uzyskało poniżej 80 punktów. Takie wyniki nie zdarzyły się u dzieci mieszkających na terenach z większą ilością zieleni.

Trudności behawioralne, takie jak problemy z koncentracją i agresja, zostały również zmierzone u dzieci z użyciem standardowej skali oceny, a średnia wyniosła 46 punktów. W przypadku dzielnic z o 3 proc. większą powierzchnią terenów zielonych poziom problemów był o dwa punkty niższy, co zgadza się z wnioskiami z poprzednich badań na ten temat.

Czytaj też: Wyniszczanie środowiska naturalnego doprowadzi do większej ilości pandemii – alarmują naukowcy

dlr55r8

Podziel się opinią

Share
dlr55r8
dlr55r8
Więcej tematów