Wyrąb lasu w Europie postępuje niezwykle szybko. Alarmujące dane

Wyrąb lasu w Europie postępuje niezwykle szybko. Alarmujące dane

Wyrąb lasu w Europie postępuje niezwykle szybko. Alarmujące dane
Źródło zdjęć: © Pixabay
03.07.2020 14:10

W ostatnich latach w Europie znacznie zwiększyła się powierzchnia lasów zniszczona na skutek wyrębu. Nowe dane wskazują na zmniejszenie zdolności kontynentu do absorpcji dwutlenku węgla i mogą sugerować także problemy związane z podejmowanymi przez UE próbami walki z kryzysem klimatycznym.

Wiele lasów w UE, które stanowią około 38 proc. jej powierzchni lądowej, wykorzystuje się do pozyskiwania drewna. Według danych satelitarnych skala tego wykorzystania zwiększa się – wzrosła ona o 69 proc. w okresie od 2016 do 2018 r. w porównaniu z analogicznym okresem od 2011 do 2015 r. Powierzchnia wyciętych lasów w tym samym porównaniu wzrosła o 49 proc. Dane opublikowano w czasopiśmie Nature Research.

Wylesienie najbardziej widoczne jest w Szwecji, która przyczyniła się do 29 proc. jego wzrostu oraz w Finlandii, która przyczyniła się do ok. 22 proc. Znacznie mniej ucierpiały lasy w Polsce, Hiszpanii, Łotwie, Portugalii i Estonii, które łącznie odpowiadały za około 30 proc. wzrostu wylesienia w 26 badanych krajach.

Polityka UE powinna trafić pod lupę

Lasy kompensują około 10 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE. Ponieważ obszary, z których pozyskiwane jest drewno, zostaną prawdopodobnie pokryte nowymi sadzonkami, bilans węglowy Europy może nie ulec znacznemu pogorszeniu w perspektywie długoterminowej.

Naukowcy podkreślają jednak, że ważne jest, aby dowiedzieć się, dlaczego wycinka wzrosła tak nagle, bo może to wskazywać na szersze problemy związane ze sposobem gospodarowania lasami w Europie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)