Katastrofa z Fukushimy. Chiny nie zgadzają się z Japonią

Katastrofa z Fukushimy. Chiny nie zgadzają się z Japonią

fukushima, fukuszima, elektrownia w fukuszimie, elektrownia w fukushimie
fukushima, fukuszima, elektrownia w fukuszimie, elektrownia w fukushimie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Santi
05.10.2023 07:18, aktualizacja: 17.01.2024 19:08

Japonia rozpoczyna drugi zrzut oczyszczonej wody z elektrowni Fukushimie. Zrzut będzie trwać mniej niż trzy tygodnie, a w tym czasie codziennie do morza trafi ok. 460 ton wody.

Operator elektrowni jądrowej Fukushima poinformował, że w czwartek rozpoczął się drugi etap zrzutu oczyszczonej radioaktywnej wody do morza. Ten proces jest kontynuowany pomimo sporu, który wybuchł między Japonią a Chinami na ten temat. Jak poinformowano w sierpniu, woda z elektrowni będzie stopniowo uwalniana do morza przez 30 lat.

Spółka Tokyo Electric Power Company Holdings Inc., która jest operatorem elektrowni, podała, że planuje zrzucić około 460 ton oczyszczonej wody dziennie przez podwodny tunel, który znajduje się około 1 kilometra od wybrzeża. Proces ten ma trwać krócej niż trzy tygodnie.

Ten najnowszy plan zrzutu to druga z czterech rund, które mają zostać przeprowadzone do końca marca przyszłego roku. Celem tych działań jest uwolnienie łącznie około 31,2 tys. ton oczyszczonej wody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W środę spółka poinformowała, że poziom stężenia trytu w uzdatnionej wodzie rozcieńczonej wodą morską wyniósł 87 bekereli na litr. Jest to znacznie poniżej 1500 bekereli, co stanowi jedną 40. stężenia dozwolonego przez japońskie normy bezpieczeństwa.

Według monitoringu przeprowadzonego przez władze japońskie, od pierwszej rundy zrzutu, która trwała od 24 sierpnia do 11 września, nie wykryto żadnych nieprawidłowych poziomów trytu i innych substancji radioaktywnych w wodzie morskiej. Międzynarodowa Agencje Energii Atomowej (MAEA) pobrała też próbki ryb wokół elektrowni jądrowej, tu również nie wykazano żadnych nieprawidłowości.

Jednak pomimo tych informacji, kilka krajów, takich jak Chiny i Rosja, a także lokalni rybacy z prefektury Fukushima, skrytykowali decyzję japońskiego rządu. Pekin wielokrotnie apelował do Japonii, aby wstrzymała plan zrzutu, twierdząc, że przegląd bezpieczeństwa przeprowadzony przez MAEA nie daje "zielonego światła" dla zrzutu do morza "wody skażonej energią jądrową". Jednak Organ nadzoru nuklearnego ONZ stwierdził, że plan zrzutu jest zgodny ze światowymi standardami bezpieczeństwa i będzie miał "znikomy" wpływ na ludzi i środowisko.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)