Druga korweta Sa’ar 6 dla Izraela. To przykład, czym mógłby być ORP Ślązak
Do marynarki wojennej Izraela trafił drugi okręt typu Sa’ar 6. To korweta zbudowana w oparciu o sprawdzony, niemiecki projekt MEKO A-100. Ten sam, na bazie którego powstał polski ORP Ślązak. Izraelski i polski okręt mają jednak zupełnie różne możliwości i nieporównywalną wartość bojową.
11.05.2021 11:17
Modernizacja izraelskiej marynarki wojennej przyspieszyła po odkryciu wielkiego podmorskiego złoża gazu. Obok okrętów podwodnych, trzon izraelskiej floty do niedawna stanowiły 3 niewielkie korwety Sa’ar5, wprowadzone do służby na początku lat 90.
Obecnie trwa pokoleniowa zmiana – przezbrajanie marynarki na kolejny, nowszy typ okrętów – korwety Sa’ar 6.
Niemiecki projekt
Są to jednostki, oparte na niemieckim, modułowym projekcie MEKO A-100. Izrael zamówił w niemieckiej stoczni 4 takie okręty. Pierwszy z nich został przekazany odbiorcy po koniec 2020 roku, a kolejny – na początku maja 2021 roku.
Sa'ar 6: The IDF's Most Advanced Missile Ship
Nowe izraelskie okręty charakteryzują się – jak na swoja klasę i wielkość – bardzo silnym uzbrojeniem i znacznymi możliwościami. Wynika to z faktu, że są zbudowane z uwzględnieniem wymagań stealth, a ich uzbrojenie jest wyjątkowo silne, a zarazem wszechstronne, umożliwiając walkę zarówno z okrętami nawodnymi, podwodnymi, jak również znaczny potencjał przeciwlotniczy.
Mały rozmiar, silne uzbrojenie
Patrząc na dane techniczne korweta Sa’ar 6 – podobnie jak reszta projektów zbudowanych na bazie MEKO A-100 - nie wygląda imponująco. To stosunkowo niewielki okręt o wyporności ok. 2 tys. ton.
Całkowicie odmiennie wygląda kwestia uzbrojenia. Pod względem siły ognia izraelski okręt nie ma sobie równych na całym świecie i jest prawdopodobnie najsilniej uzbrojoną jednostką swojej klasy.
Kompromisem, na który musiał zgodzić się Izrael instalując na okręcie tak wielki arsenał, jest ograniczenie zasięgu korwet i czasu ich działania bez zawijania do portu. W przypadku państwa, skupionego na działaniach przybrzeżnych, nie stanowi to jednak istotnego problemu.
Uzbrojenie korwety Sa’ar 6:
- armata OTO Melara 76 mm,
- 2 systemy artyleryjskie z armatami 25 mm,
- 32 pionowe wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych średniego zasięgu Barak 8,
- 40 wyrzutni rakiet przeciwlotniczych systemu C-Dome (morska wersja tzw. Żelaznej Kopuły),
- 16 przeciwokrętowych pocisków kierowanych Harpoon lub Gabriel,
- 2 wyrzutnie torped kalibru 324 mm.
Arsenałem tym zarządza nowoczesny system kierowania ogniem, wsparty wbudowanymi w nadbudówki antenami ścianowymi AESA.
Jak w zestawieniu z izraelską korwetą prezentuje się polski, były Gawron, a obecny Ślązak, który jest nieco większy od izraelskich jednostek?
Uzbrojenie korwety Ślązak:
- armata OTO Melara 76 mm,
- 2 systemy artyleryjskie z armatami 30 mm,
- 4 karabiny maszynowe,
- 4 wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Grom.
Korwety Sa’ar 6 pokazują, czym – teoretycznie – mógłby być Gawron. Niestety, choć polskie i izraelskie okręty zbudowano na bazie tego samego projektu, dzieli je przepaść.