Trwa ładowanie...

Rosyjski zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S1. Dlaczego jest tak ważny?

Kilka dni temu świat obiegła wieść o przetransportowaniu do amerykańskiej bazy w Niemczech cennego ładunku. Jest nim rosyjski zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S1, który został utracony przez Libijską Armię Narodową generała Chalifa Haftara. Dlaczego ten zdobyty w Libii sprzęt jest tak ważny dla Amerykanów?

Share
Uzbrojenie i radar zestawu Pancyr-S1
Uzbrojenie i radar zestawu Pancyr-S1Źródło: Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0
d30p13f

Oficjalną przyczyną jest chęć zabezpieczenia Pancyra, aby nie dostał się w ręce nieobliczalnych terrorystów. Jest w tym nieco prawdy, bo gdyby ekstremiści zdobyli sprzęt, mogący razić cele na pułapie nawet 15 kilometrów, spowodowałoby to ogromne zagrożenie dla ruchu lotniczego w regionie.

Obok oficjalnie podawanych przyczyn istotne są jednak także inne, o których Amerykanie raczej nie chcą wspominać. Należą do nich znaczne zaległości Zachodu w rozwoju tego typu broni, związane z obowiązującą przez lata, odmienną koncepcją użycia sił zbrojnych.

Samobieżne zestawy przeciwlotnicze

Rosja, a wcześniej Związek Radziecki, przez dziesięciolecia pracowała nad systemami przeciwlotniczymi, które mogłyby towarzyszyć broni pancernej na polu walki. Dzięki fizycznej bliskości mają one za zadanie zapewnić bezpośrednią osłonę poruszającym się czołgom, żołnierzom i reszcie sprzętu.

Flickr, Joe Wentzel, CC BY 2.0
Rosyjski zestaw przeciwlotniczy ZSU-23-4 z lat 60.Źródło: Flickr, Joe Wentzel, CC BY 2.0

Konstrukcje takie jak ZSU-23-4 (używane także przez polskie wojsko), 2K22 Tunguska czy Pancyr-S1 to przykład konsekwentnego rozwoju pełniących taką rolę zestawów przeciwlotniczych.

Wikimedia Commons, Vovan
Zestaw przeciwlotniczy 2K22 Tunguska, opracowany w latach 80.Źródło: Wikimedia Commons, Vovan

Dzięki wysoce mobilnemu, często gąsienicowemu podwoziu mogą one poruszać się wraz z innym ciężkim sprzętem, rozciągając nad nim przeciwlotniczy parasol.

Wikimedia Commons, Mike1979 Russia, Lic. CC BY-SA 3.0
Współczesny zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S1 na podwoziu gąsienicowym (to jeden z wariantów, w służbie jest podwozie kołowe)Źródło: Wikimedia Commons, Mike1979 Russia, Lic. CC BY-SA 3.0

Co istotne, są to systemy mogące działać autonomicznie. Dzięki własnym radiolokatorom i systemom kierowania ogniem mogą zwalczać cele powietrzne samodzielnie, bez potrzeby dostarczania danych np. z zewnętrznych stacji radiolokacyjnych (choć mogą z nimi współpracować).

Flickr, Dmitriy Fomin, Lic. CC BY 2.0
Pancyr-S1 - zestaw przeciwlotniczy w wersji na podwoziu kołowymŹródło: Flickr, Dmitriy Fomin, Lic. CC BY 2.0

Co więcej, zestawy takie jak Tunguska czy Pancyr są wyposażone w komplementarny zestaw uzbrojenia – zarówno pociski rakietowe, jak i szybkostrzelne działka.

d30p13f

Rosyjska przewaga

W państwach Zachodu, choć w czasie Zimnej Wojny powstawały konstrukcje o podobnym przeznaczeniu, przyjęto odmienne założenia. Zgodnie z nimi działające na ziemi siły mają być chronione przez panujące w powietrzu lotnictwo wsparte przez zestawy rakiet przeciwlotniczych, jak M1097 Avenger.

Domena publiczna
Artyleryjski zestaw przeciwlotniczy M163 VADS, wycofany w latach 90.Źródło: Domena publiczna

W rezultacie artyleryjskie konstrukcje takie, jak niemiecki Flakpanzer Gepard czy amerykański M163 VADS nie doczekały się nowoczesnych następców, nie licząc 7 wyprodukowanych dla Finlandii w brytyjsko-polskiej kooperacji systemów Marksman czy wyprodukowanej w ilości 1 sztuki, polskiej Loary.

Wikimedia Commons, Steifer, Lic. CC BY 3.0
Polski zestaw przeciwlotniczy PZA LoaraŹródło: Wikimedia Commons, Steifer, Lic. CC BY 3.0

Pancyr – cenna zdobycz

Z tego punktu widzenia Pancyr jest dla Stanów Zjednoczonych cennym nabytkiem. Zwłaszcza, że próby skonstruowania podobnej, prostszej broni, podejmowane przez Amerykanów w latach 80. (zestaw przeciwlotniczy M247 Sergeant York), zakończyły się fiaskiem. Zaważyły problemy techniczne i przekroczenie zakładanych kosztów.

Z drugiej strony warto pamiętać, że system Pancryr, szeroko reklamowany przez Rosję, został już negatywnie zweryfikowany na polu walki.

d30p13f

Podczas starć w Syrii Izraelczycy kilka razy z powodzeniem przełamywali obronę nowoczesnych, rosyjskich systemów przeciwlotniczych - zarówno ciężkich S-400 Triumph, jak i mobilnych Pancyr-S1. Rosyjska broń przeciwlotnicza wobec stosowanych przez izraelskie samoloty i rakiety zakłóceń okazała się wówczas nieskuteczna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d30p13f

Podziel się opinią

Share
d30p13f
d30p13f
Więcej tematów