Dotykanie jedzenia rękami sprawia, że jest smaczniejsze. Zaskakujące wnioski naukowców

Dotykanie jedzenia rękami sprawia, że jest smaczniejsze. Zaskakujące wnioski naukowców07.02.2020 17:09
Dotykanie jedzenia rękami sprawia, że jest smaczniejsze. Zaskakujące wnioski naukowców
Źródło zdjęć: © East News | Wojtek Laski/East News

Sposób, w jaki podajemy i spożywamy jedzenie, ma wpływ na jego smak. Do takich wniosków doszli naukowcy. Jedząc je rękami, można odczuwać większą satysfakcję, ale i uwaga – zjeść więcej.

Truskawkowym mus smakuje lepiej, jeśli podaje się go w białym pojemniku. Podobnie z kawą. Smakuje dwa razy intensywniej, gdy pijemy ją z białego kubka, a nie przezroczystej szklanki. Tak przynajmniej twierdzą eksperci od marketingu sensorycznego.

Jedzenie może być jeszcze smacniejsze

Adriana Madzharov, badaczka marketingu sensorycznego i profesor nadzwyczajny w Stevens Institute of Technology doszła do ciekawych wniosków. Zauważyła, że jedzenie rękami może sprawić, że pokarm będzie smaczniejszy, zje się więcej, a samo spożywanie posiłku będzie bardziej satysfakcjonujące. Takie wnioski odnoszą się jednak do osób cechujących się wysokim poziomem samokontroli w trakcie jedzenia.

Praca, w której Madzharov opisała swoje spostrzeżenia, została opublikowana w grudniu na łamach "Journal of Retailing". Opisuje nie tylko związki pomiędzy żywnością i dotykiem, ale przedstawia również sposoby na zwiększenie przyjemności z jedzenia w przypadku konsumentów próbujących żywności. Co może zainteresować szczególnie producentów przygotowujących degustację dla swoich klientów.

Różne reakcje sensroyczne

Madzharov przeprowadziła badanie na grupie studentów. Część osób charakteryzowała się wysokim poziomie samokontroli w trakcie jedzenia. Badaczka zauważyła, że to oni spożywając pokarmu rękami odczuwają większą satysfakcję Jedzenie jest dla nich smaczniejsze. Jej zdaniem wynika to z tego, że każda osoba przetwarza informacje sensorycznych w inny sposób.

- Wyniki sugerują, że dla osób, które regularnie kontrolują spożycie żywności, bezpośredni dotyk wyzwala wzmocnioną reakcję sensoryczną, dzięki czemu jedzenie jest bardziej satysfakcjonujące i atrakcyjne – zaznaczyła Madzharov.

Zobacz też:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)