Deszcz ognia i stali. Indie kupują system rakietowy Pinaka

Deszcz ognia i stali. Indie kupują system rakietowy Pinaka

Arty­le­ryj­ski sys­te­m rakie­to­wy Pinaka
Arty­le­ryj­ski sys­te­m rakie­to­wy Pinaka
Źródło zdjęć: © BEML
Łukasz Michalik
03.09.2020 13:53

Indie wzmacniają swoją artylerię rakietową. Ministerstwo Obrony zamówiło właśnie 114 wyrzutni rakiet Pinaka, obsługiwanych przez zautomatyzowany system kierowania ogniem. Co potrafi ta groźnie wyglądająca broń?

12 rakiet wystrzelonych w ciągu zaledwie 44 sekund. Indyjski system artylerii rakietowej Pinaka to odpowiednik powszechnie znanej "Katiuszy", ale w znacznie nowocześniejszym wydaniu.

System artylerii rakietowej Pinaka

Opracowany w Indiach system jest wyposażony w ciężkie rakiety niekierowane kalibru 214 mm. Rakiety w najnowszej wersji Mk. 2 ważą ponad 300 kg, z czego 100 kg stanowi głowica bojowa. Pinaka może razić cele oddalone o 60, a w przypadku rozwijanych jeszcze pocisków Mk. 3 – nawet 100 km.

System artylerii rakietowej Pinaka
System artylerii rakietowej Pinaka© Government Open Data License - India (GODL)

Siła rażenia tego systemu robi wrażenie: bateria sześciu wyrzutni jest w stanie jedną salwą w postaci 72 rakiet zneutralizować cele na powierzchni 1000 na 800 metrów. To niemal tak, jakby w ciągu 44 sekund wysadzić w powietrze prawie kilometr kwadratowy terenu.

Zniszczony kilometr kwadratowy

System kierowania ogniem zapewnia przy tym dużą elastyczność. Każda z wyrzutni może mieć przypisany odmienny cel, na który - w zależności od potrzeb - można wystrzelić od jednej do wszystkich 12 rakiet.

Rozwijany od lat 80. system jest w pełni kompletny – Indie produkują zarówno wyrzutnie, jak i różnego rodzaju pociski, a także wozy dowodzenia, kierowania ogniem, pojazdy transportujące i ładujące pociski, a także radar i system rozpoznania meteorologicznego, dostarczający m.in. dane na temat wiatru i innych czynników, wpływających na lot pocisków.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)