Czterdzieści lat pierwszego procesora Intela: 4004

Czterdzieści lat pierwszego procesora Intela: 4004

Czterdzieści lat pierwszego procesora Intela: 4004
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
17.11.2011 15:47

40 lat temu firma Intel wprowadziła pierwszy na świecie komercyjnie dostępny mikroprocesor - Intel 4004. Choć większość ludzi nigdy nie widziała mikroprocesora, zawierające je urządzenia tak mocno wrosły w codzienne życie, że stały się praktycznie nieodzowne.

Mikroprocesory to „mózgi”. sterujące komputerami, serwerami, telefonami, samochodami, aparatami, lodówkami, radioodbiornikami, telewizorami i wieloma innymi codziennymi urządzeniami. Rozpowszechnienie się mikroprocesorów jest w dużej mierze zasługą nieustępliwej pogoni Intela za prawem Moore’a, prognozą tempa rozwoju technologii krzemowej, która stwierdza, że mniej więcej co dwa lata gęstość tranzystorów podwaja się, zwiększając wydajność i funkcjonalność układów przy jednoczesnym obniżaniu kosztów. Prawo to od ponad 40 lat jest podstawowym modelem biznesowym branży półprzewodnikowej.

Na przykład w porównaniu z układem Intel 400. współczesne procesory Intel Core drugiej generacji są ponad 350 000 razy wydajniejsze, a każdy zawarty w nich tranzystor zużywa około 5000 razy mniej energii. W tym samym czasie cena jednego tranzystora zmniejszyła się około 50 000 razy.

Przyszłe mikroprocesory Intela wytwarzane w 22-nanometrowym procesie produkcyjnym pojawią się w systemach, które wejdą do sprzedaży w przyszłym roku. Zapewnią one jeszcze większą energooszczędność za sprawą przełomowych tranzystorów 3-D Tri-Gate, które wykorzystują nową strukturę tranzystorową. Te nowe tranzystory rozpoczynają nową erę prawa Moore’a i umożliwiają wprowadzenie kolejnych innowacji w szerokiej gamie urządzeń.

Takie postępy w technologii krzemowej przygotowują grunt pod epokę, w której systemy komputerowe, „świadome” tego, co dzieje się wokół nich, będą przewidywać ludzkie potrzeby. Zdolność ta całkowicie zmieni sposób interakcji z urządzeniami informatycznymi oraz oferowanymi przez nie usługami. Przyszłe urządzenia świadome kontekstu, od komputerów i smartfonów do samochodów i telewizorów, będą mogły doradzać użytkownikom i prowadzić ich przez dzień w sposób przypominający raczej osobistego asystenta, niż tradycyjny komputer.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)