Czeski karabin ZVI Falcon OP99 w Ukrainie. Dostarczono tylko 19 sztuk

Lufa zakończona hamulcem wylotowym karabinu ZVI Falcon OP99.
Lufa zakończona hamulcem wylotowym karabinu ZVI Falcon OP99.
Źródło zdjęć: © Twitter | Ukraine Weapons Tracker
Przemysław Juraszek

19.07.2022 14:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do Ukrainy trafiła bardzo dużo uzbrojenia z Zachodu, a jednym z większych dostawców w przypadku broni strzeleckiej są Czechy. Teraz pojawiło się pierwsze nagranie z użycia przez ukraińskiego żołnierza karabinu ZVI Falcon OP99.

Czechy dostarczyły już w przeszłości bogaty asortyment uzbrojenia, a poniżej prezentowany wielkokalibrowy karabin antysprzętowy ZVI Falcon OP99 jest jednym z 19 dostarczonych.

Jest to karabin w formacie bezkolbowym zaprojektowany latach 90. zasilany nabojem kal. 12,7×108 mm bądź 12,7×99 mm NATO. Pierwszy oznaczono jako OP96, a drugi to OP99. Obydwa warianty to karabiny przeciwsprzętowe zdolne do skutecznego rażenia np. agregatów, anten radarów na dystansie ~1600 m lub żołnierzy przeciwnika na większych dystansach.

Producent chwali się przemijalnością 25 mm stali pancernej na dystansie 100 m więc i transportery opancerzone i bojowe wozy piechoty pokroju BMP-2 lub BMD-2 mogą być zagrożone na krótkich dystansach.

Falcon OP99 z 839 mm lufą mierzy 1260 mm długości oraz waży 12,2 kg w wersji jednostrzałowej lub 12,9 kg z wersji z pełnym dwunabojowym magazynikiem. Karabin OP99 jest konstrukcją powtarzalną i wykorzystuje zmodyfikowany system ryglowania z Mausera. ZVI chwali się też, że masywny hamulec wylotowy charakteryzuje się redukcją odrzutu o 70 proc.

Co ciekawe karabin ma zapasowe mechaniczne przyrządy celownicze, co w tej klasie sprzętu jest rzadkością. Na nagraniu widać też, że strzelec stosuje na lunecie osłonę przeciwsłoneczną o strukturze plastra miodu eliminującą odblaski.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także