Starship poleci w środę. To już siódmy lot testowy
15 stycznia 2024 r. o godz. 23.00 polskiego czasu wystartuje rakieta Starship firmy SpaceX. Podczas siódmego lotu testowego planowane są testy ulepszeń technologicznych i wykonywanie trudnych manewrów, w tym umieszczenie na orbicie symulowanego ładunku.
W środę, 15 stycznia, o godz. 23.00 polskiego czasu, firma SpaceX planuje kolejny testowy lot swojej megarakiety Starship. To już siódmy taki lot, podczas którego inżynierowie chcą przetestować nowe technologie i zdolność do wykonywania skomplikowanych manewrów, takie jak umieszczenie na orbicie symulowanego ładunku.
Starship to dwustopniowa rakieta o wysokości 123 m. Pierwszy stopień, Super Heavy, pełni rolę modułu nośnego, a drugi, Starship, to statek kosmiczny. Celem projektu jest wynoszenie dużych ładunków na orbitę przy jednoczesnym obniżeniu kosztów transportu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Podczas tego lotu testowane będą nowe przednie klapy pojazdu, które zostały zmniejszone i przesunięte. Decyzję tę podjęto, by ograniczyć ich narażenie na ciepło podczas ponownego wejścia w atmosferę. Zmiany obejmują także układ napędowy, gdzie zwiększono objętość paliwa o 25 proc., zastosowano próżniową izolację przewodów paliwowych oraz wprowadzono nowy system zasilania paliwem silników.
Testy i eksperymenty
W trakcie lotu przeprowadzona zostanie pierwsza próba umieszczenia na orbicie dziesięciu symulatorów satelitów Starlink. Planowane są także eksperymenty związane z wejściem w atmosferę i lądowaniem. W tym test chwytania statku oraz powrotu boostera Super Heavy.
Szczególną uwagę poświęcono testom osłony termicznej, która teraz wykorzystuje najnowszą generację płytek ochronnych z warstwą zapasową. Na górnym stopniu statku usunięto część płytek ochronnych. Ma to pozwolić na testy wytrzymałościowe w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenia.
SpaceX podkreśla, że nadchodzący rok będzie kluczowy dla rozwoju Starshipa. Celem firmy jest uruchomienie systemu ponownego wykorzystania całego pojazdu i realizacja coraz bardziej ambitnych misji. Mowa tu o wysyłaniu ludzi i ładunków na orbitę Ziemi, Księżyc i Marsa. Start będzie można śledzić na platformie X.
Podczas poprzedniego, szóstego lotu testowego w listopadzie 2023 r., nie wszystko poszło zgodnie z planem. Moduł nośny zamiast wrócić do Teksasu, został skierowany do Zatoki Meksykańskiej, a druga część rakiety wylądowała w Oceanie Indyjskim.