Trwa ładowanie...
ycipk-1os9fe

Czarna dziura w Drodze Mlecznej gwałtownie zwiększa jasność. Naukowcy są w szoku

Czarna dziura w sercu naszej galaktyki zgłodniała? Pożera nietypowo dużo gazu i pyłu międzygwiezdnego. Naukowcy nie wiedzą, za co to oznacza. "W ciągu ostatnich 24 lat obserwacji nie widzieliśmy niczego podobnego”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czarna dziura zgłodniała? Naukowcy w szoku
Czarna dziura zgłodniała? Naukowcy w szoku (iStock.com)
ycipk-1os9fe

Czarna dziura znajdująca się w centrum Drogi Mlecznej gwałtownie zwiększa jasność. Naukowcy są w szoku i jak sami przyznają, nie wiedzą co może być tego przyczyną.

“W ciągu ostatnich 24 lat obserwacji Sagittariusa A nie widzieliśmy niczego podobnego. Zazwyczaj jest to bardzo spokojna, cicha czarna dziura. Nie wiemy, co za to odpowiada" - mówi Andrea Ghez, profesor fizyki i astronomii oraz współautor opracowania z UCLA (Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles).

ycipk-1os9fe

Czarna dziura. Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia

Badacze przeanalizowali ponad 13 000 obserwacji czarnej dziury zebranych w trakcie 133 nocy od 2003 roku. Ekspertyzy wykonywano za pomocą Obserwatorium W. M. Kecka na Hawajach oraz Very Large Telescope w Chile. Naukowcy odkryli, że 13 maja obszar znajdujący się w otoczeniu czarnej dziury gwałtownie zwiększył swoją jasność.

Czytaj także: Czarna dziura może zniszczyć całą galaktykę. Nowe gwiazdy nie powstaną

Obserwowana przez naukowców jasność, spowodowana jest promieniowaniem emitowanym przez gaz i pył opadające na Sagittariusa A. Dostrzeżenie większej jasności wywołało szereg dyskusji wśród naukowców.

ycipk-1os9fe

"Na początku byłem dość zaskoczony, a potem bardzo podekscytowany. Czarna dziura była tak jasna, że początkowo pomyliłem ją z gwiazdą S0-2, ponieważ nigdy nie widziałem Sgr A tak jasnej" - powiedział Tuan Do z University of California w Los Angeles.

Jedna z hipotez tłumaczących zjawisko mówi, że gdy gwiazda S0-2 zbliżyła się do czarnej dziury latem 2018 roku, wyrzuciła duże ilości gazu, które dotarły do Sagittariusa A w tym roku. Inna wersja obejmuje osobliwy obiekt znany jako G2, który najprawdopodobniej jest parą gwiazd podwójnych. Ciała niebieskie zbliżyły się do Sgr A w 2014 roku. Bardzo prawdopodobne, że czarna dziura oderwała zewnętrzną warstwę G2 co spowodowało wzrost jasności.

ycipk-1os9fe

"Chcielibyśmy się dowiedzieć jak rosną czarne dziury i jak wpływają na ewolucję galaktyk i wszechświata” mówi Andrea Ghez.

Zobacz także: Czarna dziura w centrum naszej galaktyki gwałtownie zwiększyła jasność

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-1os9fe

ycipk-1os9fe
ycipk-1os9fe