Czarna dziura w Drodze Mlecznej gwałtownie zwiększa jasność. Naukowcy są w szoku

Czarna dziura w sercu naszej galaktyki zgłodniała? Pożera nietypowo dużo gazu i pyłu międzygwiezdnego. Naukowcy nie wiedzą, za co to oznacza. "W ciągu ostatnich 24 lat obserwacji nie widzieliśmy niczego podobnego”.

Czarna dziura w Drodze Mlecznej gwałtownie zwiększa jasność. Naukowcy są w szoku
Źródło zdjęć: © iStock.com

13.09.2019 | aktual.: 13.09.2019 08:35

Czarna dziura znajdująca się w centrum Drogi Mlecznej gwałtownie zwiększa jasność. Naukowcy są w szoku i jak sami przyznają, nie wiedzą co może być tego przyczyną.

“W ciągu ostatnich 24 lat obserwacji Sagittariusa A nie widzieliśmy niczego podobnego. Zazwyczaj jest to bardzo spokojna, cicha czarna dziura. Nie wiemy, co za to odpowiada" - mówi Andrea Ghez, profesor fizyki i astronomii oraz współautor opracowania z UCLA (Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles).

Czarna dziura. Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia

Badacze przeanalizowali ponad 13 000 obserwacji czarnej dziury zebranych w trakcie 133 nocy od 2003 roku. Ekspertyzy wykonywano za pomocą Obserwatorium W. M. Kecka na Hawajach oraz Very Large Telescope w Chile. Naukowcy odkryli, że 13 maja obszar znajdujący się w otoczeniu czarnej dziury gwałtownie zwiększył swoją jasność.

Obserwowana przez naukowców jasność, spowodowana jest promieniowaniem emitowanym przez gaz i pył opadające na Sagittariusa A. Dostrzeżenie większej jasności wywołało szereg dyskusji wśród naukowców.

"Na początku byłem dość zaskoczony, a potem bardzo podekscytowany. Czarna dziura była tak jasna, że początkowo pomyliłem ją z gwiazdą S0-2, ponieważ nigdy nie widziałem Sgr A tak jasnej" - powiedział Tuan Do z University of California w Los Angeles.

Jedna z hipotez tłumaczących zjawisko mówi, że gdy gwiazda S0-2 zbliżyła się do czarnej dziury latem 2018 roku, wyrzuciła duże ilości gazu, które dotarły do Sagittariusa A w tym roku. Inna wersja obejmuje osobliwy obiekt znany jako G2, który najprawdopodobniej jest parą gwiazd podwójnych. Ciała niebieskie zbliżyły się do Sgr A w 2014 roku. Bardzo prawdopodobne, że czarna dziura oderwała zewnętrzną warstwę G2 co spowodowało wzrost jasności.

"Chcielibyśmy się dowiedzieć jak rosną czarne dziury i jak wpływają na ewolucję galaktyk i wszechświata” mówi Andrea Ghez.

wiadomościnaukowcyusa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (312)