WP

Czarna dziura może zniszczyć całą galaktykę. Nowe gwiazdy nie powstaną

Astronom z Uniwersytetu z Birmingham postanowił zbadać, co dzieje się z galaktykami, które weszły w interakcje z supermasywnymi czarnymi dziurami. W tym celu obserwował jedną z galaktyk typu meduza. Wnioski są przerażające.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Supermasywna czarna dziura może doprowadzić do zniszczenia galaktyki
Supermasywna czarna dziura może doprowadzić do zniszczenia galaktyki (flickr.com)
WP

Galaktyki typu meduza rzadko występują w kosmosie, ale są bardzo charakterystyczne. Z głównego ciała galaktyki gwiazdy wypływają niczym macki meduzy Kiedy taka galaktyka przechodzi przez gęsty rdzeń gromady, grawitacja pobliskich gwiazd odrywa gaz od galaktyki i pozostawia w niej macki. A co dzieje się z nimi, kiedy wchodzą w interakcję z super czarną dziurą?

Zobacz także: Zobacz piękno galaktyki - nocne niebo na genialnych timelapsach

Badaniem zjawiska zajął się brytyjski astronom, Callum Bellhouse. Za cel badania wybrał JO201, w której centrum znajduje się ogromna czarna dziura.

WP

- Galaktyka utrzymuje się przez ciągłe formowanie nowych gwiazd z gazu, więc zrozumienie, w jaki sposób gaz wpływa do galaktyki i wypływa z niej pomaga nam dowiedzieć się, jak ewoluuje - wyjaśnił w oświadczeniu. Czarna dziura w centrum JO201 pobiera gaz w ekstremalnym tempie i jak zauważa badacz, to zjawisko będzie postępować, więc w pewnym momencie zabraknie gazu do formowania nowych gwiazd.

Zobacz także: Pokazali pierwsze zdjęcie czarnej dzury. "Zobaczyliśmy niewidzialne"

JO201 przemieszczając się po gromadzie coraz bardziej rozciąga swoje macki, co oznacza, że ilość gazu na ramionach jest coraz mniejsza. Z drugiej strony – czarna dziura wewnątrz JO201 prowadzi do rozerwania galaktyki od środka. W wyniku obu procesów struktura JO201 jest coraz bardziej nadszarpnięta, a warunki w niej panujące utrudniają powstawanie nowych gwiazd.

WP

Badanie to pomaga zrozumieć proces, w którym galaktyki rozwijają się i zmieniają, oraz ich delikatny związek z supermasywnymi czarnymi dziurami. I chociaż ten proces nie będzie zachodził w takich galaktykach, jak Droga Mleczna, to badanie galaktycznych meduz pozwoli lepiej zrozumieć zmiany, jakie mogą zachodzić w kosmosie, a co za tym idzie, pomoże znaleźć odpowiedzi na pytania bliższe naszej własnej gromadzie.

WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP