Czarna dziura w centrum naszej galaktyki gwałtownie zwiększyła jasność
Czarna dziura - Sagitarius A*, znajdująca się w centrum Drogi Mlecznej, w ciągu dwóch godzin zwiększyła swoją jasność aż 75 razy. Początkowo sądzono, że światło dochodzi z pobliskiej gwiazdy. Wiadomo już jednak, że pochodzi ono z dysku akrecyjnego. Czarna dziura jest najjaśniejsza od 20 lat.
12.08.2019 16:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sagitarius A to centralna czarna dziura naszej galaktyki. W ostatnim czasie naukowcy zaobserwowali u niej gwałtowny wzrost jasności. W ciągu dwóch godzin jej światło stało się mocniejsze aż 75 razy.
Czarna dziura najjaśniejsza od 20 lat
Naukowcy są zgodni - supermasywna czarna dziura jest najjaśniejsza od 20 lat, a więc od czasu, kiedy rozpoczęto nad nią obserwacje. Badania przeprowadził Tuan Do w Obserwatorium Keck. Początkowo myślano, że światło pochodzi z pobliskiej gwiazdy S0-2. Po wnikliwych obserwacjach okazało się, że to Sagitarius A.
Nie wiadomo, czym spowodowane jest niecodzienne zjawisko gwałtownego zwiększenia jasności czarnej dziury. Jedne hipotezy zakładają, że powodem może być pochłanianie przez Sagitariusa A coraz większej ilości pobliskiego gazu, inni naukowcy przyczyn dopatrują się w jego oddziaływaniu z otaczającymi gazami i pyłami.
Obserwowanie Sagitariusa A w Drodze Mlecznej jest wyjątkowo trudne, ze względu na położenie ziemii względem obiektu. Wiosną, po opublikowaniu pierwszych zdjęć czarnej dziury, zdecydowano się na badania obiektu spoza naszej galaktyki.
Nie tak dawno astronomowie odkryli jedną z największych czarnych dziur w historii. Znajduje się około 700 milionów lat świetlnych od Ziemi, w galaktyce Holmberg 15A.