Co zrobić, aby komputer uruchamiał się szybciej?

Co zrobić, aby komputer uruchamiał się szybciej?
21.12.2016 11:401 / 8
Co zrobić, aby komputer uruchamiał się szybciej?
Źródło zdjęć: © Fotolia | Romolo Tavani

Komputery mają to do siebie, że dość szybko się starzeją. Jednym z głównych tego objawów jest wydłuzony czas uruchamiania. Sprzęt, który kiedyś startował w moment, teraz potrzebuje na to kilku minut. Każdego może doprowadzić to do furii. W tym poradniku podpowiadamy co zrobić, aby komputer z Windowsem szybciej się uruchamiał.

Wyłącz programy uruchamiające się podczas startu komputera

2 / 8
323939572658809257
Źródło zdjęć: © WP.PL

Programy, które instalujemy na komputerze, lubią uruchamiać się w momencie startu, jednak nie zawsze są one nam potrzebne, a wydłużają tylko czas uruchamiania systemu. Aby zarządzać programami, które startują razem z komputerem wykonaj poniższe kroki:

W Windows 7

1. Kliknij przycisk "Start", w pasku wpisz "msconfig" i wciśnij enter.
2. W nowo otwartym oknie kliknij zakładkę "Uruchamianie"
3. Odznacz te programy, które nie powinny uruchamiać się podczas startu komputera. UWAGA, jeśli nie wiesz co robi dany program, NIE WYŁĄCZAJ GO, może to być kluczowy program systemowy.

W Windows 8 i 10 ustawienia autostartu zostały przeniesione do Menedżera zadań.

Wyłącz usługi

3 / 8
323939572659136937
Źródło zdjęć: © WP.PL

Oprócz programów, razem z rozruchem systemu, uruchamiają się też usługi. Tak jak w przypadku programów nie wszystkie są niezbędne, a niektóre mogą się okazać całkowicie zbyteczne. Aby zarządzać usługami wykonaj poniższe kroki:

W Windows 7, 8 i 10

1. Kliknij "Start", w polu wyszukiwania wpisz "services.msc"
2. Na wybranej usłudze kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz "Właściwości"
3. Teraz możesz określić typ uruchamiania, są to "Automatyczny, Automatyczny (opóźniony), Ręczny oraz Wyłączony), jeśli wiesz, że usługa nie jest niezbędna to ją wyłącz. Tak samo jak w przypadku nie zmieniaj trybu uruchamiania usług co do których nie jesteś pewien ich roli.

Wyłącz gadżety pulpitu

4 / 8
323939572659399081
Źródło zdjęć: © WP.PL

Uruchomienie komputera mocno opóźniają gadżety pulpitu czyli np. zegar, kalendarz, pogoda czy automatycznie zmienna tapeta. Możesz je wyłączyć klikając krzyżyk przy nich, lub całkowicie odinstalować w Panelu Sterowania.

Odinstaluj nieużywane programy

5 / 8
323939572659530153
Źródło zdjęć: © WP.PL

Nawet jeśli nie używasz jakiegoś programu to sama jego obecność w systemie może powodować jego wolniejsze działanie. Sprawiają to liczne usługi dodatkowe programów, jak np automatyczna aktualizacja. Jeśli nie używasz jakiegoś programu przejdź do "Panelu Sterowania", wybierz "Programy i funkcje", znajdź niechciany program, kliknij na nim prawym przyciskiem myszy i wybierz "odinstaluj/zmień", a następnie wykonaj kolejne kroki.

Skanuj i defragmentuj dysk

6 / 8
323939572659661225
Źródło zdjęć: © WP.PL

Skanowanie w poszukiwaniu wirusów i defragmentacja dysku to dwie czynności, o których każdy wie, że są ważne a i tak prawie nigdy ich nie robi. Wszelkiego rodzaju wirusy, trojany, programy spyware i malware nie tylko negatywnie wpływają na działanie systemu ale też zagrażają bezpieczeństwu danych. Dlatego regularnie rób skan komputera w poszukiwaniu wirusów. Do domowych warunków w zupełności wystarczy jeden z darmowych programów antywirusowych.

Oprócz skanowania wykonuj też co jakiś czas defragmentację dysku. Przyśpieszy to nie tylko uruchamianie systemu ale w ogóle działanie komputera.

Zrób upgrade sprzętu - zwiększ pamięć RAM

7 / 8
323939572659857833
Źródło zdjęć: © Fotolia | oatfeelgood

Zakup nowego sprzętu jest zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na przyśpieszenie procesu uruchamiania. Nie musisz od razu kupować nowego komputera, wystarczy dokupić kilka elementów. Po pierwsze pamięć RAM, czyli tzw. pamięć podręczna. Dodatkowe kości pamięci RAM możesz zainstalować zarówno w komputerze stacjonarnym jak i w większości laptopów (zazwyczaj mają dodatkowe, wolne miejsce na powiększenie pamięci). Ceny pamięci RAM zaczynają się od 50 zł. Jeśli zdecydujesz się na zakup pamiętaj aby sprawdzić model laptopa lub płyty głównej w komputerze stacjonarnym, dzięki temu sprzedawca w sklepie będzie mógł dobrać właściwą kość pamięci dla twojego sprzętu.

Kilkukrotnie przyśpiesz komputer - kup dysk SSD

8 / 8
323939572659988905
Źródło zdjęć: © Fotolia | destina

Dyski SSD to przyszłość komputerów. Już teraz są standardem w biznesowych laptopach (ultrabookach) i wielu innych maszynach. Dyski SSD są kilkukrotnie szybsze od starszych HDD a także bardziej odporne na uszkodzenia. Są też jednak od nich sporo droższe, dlatego popularnym rozwiązaniem jest instalowanie dwóch dysków w komputerze. Na dysku SSD instalowany jest system Windows i kluczowe programy, a większy HDD jest używany jako magazyn, zajmujących dużo miejsca, filmów i zdjęć. Ceny dysków SSD zaczynają się od około 200 złotych

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)