"Ciężarówki kamikaze". Rosjanie testują kolejne pomysły

"Ciężarówki kamikaze". Rosjanie testują kolejne pomysły

Rosyjska "ciężarówka kamikaze"
Rosyjska "ciężarówka kamikaze"
Źródło zdjęć: © Twitter
Karolina Modzelewska
06.08.2022 11:29, aktualizacja: 06.08.2022 11:42

Do sieci trafiło nagranie, przedstawiające "ciężarówkę kamikaze", stworzoną przez armię Putina. Pojazd wypełniony materiałami wybuchowymi miał pomóc w ataku na pozycje ukraińskich żołnierzy. Nagranie pokazuje jednak, że ciężarówka przegrała w starciu z miną przeciwczołgową. Wyjaśniamy, czym są rosyjskie "ciężarówki kamikaze".

Trwająca wojna obfituje w przykłady kreatywnego wykorzystania dostępnych sprzętów i materiałów do obrony i zadania ciosów przeciwnikowi, o czy niejednokrotnie pisaliśmy. Dotyczy to zarówno strony ukraińskiej, jak i rosyjskiej. Nie tak dawno donosiliśmy o użyciu polskich słoików do bombardowania Rosjan (a dokładniej mówiąc drona przenoszącego bombę, składającą się ze słoików i granatów trzymanych razem taśmą klejącą), a już spieszymy z opisem kolejnej "innowacji".

Rosyjskie "ciężarówki kamikaze"

Rosjanie postanowili stworzyć "ciężarówki kamikaze" w celu atakowania pozycji zajmowanych przez ukraińskich żołnierzy. Plan zakładał, że ciężarówka wypełniona materiałami wybuchowymi uderza w określony punkt. Następnie dochodzi do detonacji materiałów wybuchowych. Z opublikowanego materiału wynika, że pierwszy etap drogi ma pokonać żołnierz, a następnie użyć specjalnego drążka, aby ciężarówka mogła dalej się poruszać i dotrzeć do celu. W przedstawionym przypadku tak się nie stało, bo konstrukcja przegrała w starciu z miną przeciwczołgową, najprawdopodobniej TM-62M.

Serwis Defence Express, powołując się na doniesienia Ukraińskich Sił Zbrojnych, informuje, że wspomniane pojazdy to ciężarówki KamAZ wypełnione m.in. amunicją artyleryjską 152 mm oraz trotylem i wyposażone w zapalnik ustawiony na 150 sekund. Na nagraniu można zauważyć, że nie jest to potężna, opancerzona ciężarówka Kamaz 63968, znana także jako Tajfun K, ale znacznie lżejszy pojazd, dlatego jego starcie z miną przeciwczołgową nie miało szczęśliwego zakończenia.

Amunicja artyleryjska kalibru 152 mm jest powszechnie stosowana w przypadku sowieckiego i rosyjskiego sprzętu wojskowego. Dla porównania, wojska państw zrzeszonych w NATO korzystają z amunicji artyleryjskiej 155 mm (co jest niemałym wyzwaniem w przypadku dozbrajania Ukrainy, posiadającej sporo sprzętu wojskowego nieprzystającego do standardów NATO). Można wnioskować, że Rosjanie mają jej spore zapasy, dlatego uznali, że wykorzystanie kilku pocisków w "ciężarówkach kamikaze" będzie dobry pomysłem. Zwłaszcza gdy doda się do nich trotyl, czyli organiczny związek chemiczny z grupy nitrozwiązków.

Trotyl jest używany jako kruszący materiał wybuchowy. Można go spotkać w wersji prasowanej lub lanej w minach oraz pociskach, a także luzem w postaci kostek i ładunków cylindrycznych. Materiał jest trwały i odporny na uderzenia czy tarcie. Do jego detonacji potrzeba wysokiej temperatury, dlatego uruchomienie takiego materiału wybuchowego wymaga stosowania silnych zapalników.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie