Chłodzenie wodne - co to jest, kiedy stosować i jak wybrać? Wyjaśniamy

Chłodzenie wodne - co to jest, kiedy stosować i jak wybrać? Wyjaśniamy

Chłodzenie wodne - co to jest, kiedy stosować i jak wybrać? Wyjaśniamy
Źródło zdjęć: © Pexels
23.06.2020 19:29

Dzięki odpowiednio dobranego chłodzenia wodnego wybrane podzespoły komputerowe są w stanie osiągnąć wysoką wydajność przy stosunkowo cichej pracy. Kiedy powinno się je stosować i dla kogo jest polecane?

Chłodzenie wodne - co to?

Chłodzenie wodne to zestaw do efektywnego odprowadzania ciepła z wymagających podzespołów komputerowych. Jest ono popularne wśród entuzjastów gier, a także profesjonalistów szukających odpowiednio efektywnego chłodzenia wymagających podzespołów komputerowych.

Podstawowym elementem montażu chłodzenia wodnego jest blok wodny, który odpowiada za bezpośrednie odprowadzanie ciepła z części komputerowych wymagających obniżenia temperatury podczas pracy. Do niego podłączony jest układ rurek i węży, w których krążąca woda jest w stanie odprowadzać i wymieniać ciepło do podłączonej do niej z drugiej strony chłodnicy.

Cały system wspomagany jest przez pompę ułatwiającą krążenie cieczy chłodzącej i w przypadku niektórych układów również zbiornik wyrównawczy, który dba o odpowiednią ilość płynu wymaganą do pracy całego układu.

Chłodzenie wodne - do czego stosować?

Chłodzenie wodne warto stosować na podzespoły komputerowe pobierające dużą ilość energii, a tym samym wytwarzającym podczas pracy dużą ilość ciepła. W przypadku standardowego chłodzenia wykorzystującego radiatory, rurki cieplne i wiatraki nie byłoby możliwe uzyskanie tak efektywnego i cichego rozwiązania jak w przypadku rozwiązania wykorzystującego cyrkulacje wody.

Najpopularniejsze układy chłodzenia wodnego stosowane są do odprowadzania ciepła z posiadających wysokie taktowanie procesorów i kart graficznych o dużym poborze energii. W niektórych przypadkach można je również stosować do odprowadzania ciepła z pamięci RAM i wybranych części płyt głównych.

Na rynku istnieje wiele profesjonalnych rozwiązań wykorzystujących chłodzenie podzespołów komputerowych cieczą. Niektóre z nich kładą również nacisk na wrażenia wizualne, do czego wykorzystują kolorową ciecz chłodzącą, czy rurki i węże o odpowiednim zabarwieniu wraz z podświetleniem diodami LED.

Chłodzenie wodne - jakie wybrać?

Wybór odpowiedniego zestawu chłodzenia wodnego zależy od zastosowanych w danym zestawie komputerowym podzespołów. Wielu popularnych producentów sprzętu i akcesoriów komputerowych takich jak ASUS, Corsair, SilentiumPC czy Cooler Master posiada swoje autorskie rozwiązania dopasowane do konkretnego rodzaju podzespołu i modelu sprzętu.

Przed przystąpieniem do zakupu takiego rozwiązania warto więc znać konkretny model posiadanej płyty głównej, procesora czy karty graficznej. Znając pełną nazwę sprzętu z pomocą internetu szybko uda się znaleźć odpowiednie poradniki doradzające wybór wśród konkurencyjnych rozwiązań, a także instrukcje ułatwiające montaż zakupionego układu chłodzącego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)