Chiny zbudują ogromną fotowoltaikę w kosmosie? Będzie związana z nową stacją
Chiny zamierzają stworzyć ogromną instalację fotowoltaiczną w przestrzeni kosmicznej. Przewidują, że projekt może zgromadzić więcej energii przez rok niż całe światowe złoża ropy naftowej.
Ten ambitny plan zakłada budowę kolosalnej stacji kosmicznej zasilanej energią ze Słońca. Będzie ona stopniowo wynoszona na orbitę przy użyciu nowo opracowanych ciężkich rakiet. Wśród tych technologii znajduje się rakieta Long March 5, którą Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna wykorzystała do wyniesienia marsjańskiego łazika Tianwen-1. Start odbył się z Centrum Startowego Satelitarnego Wenchang na wyspie Hajnan 23 lipca 2020 roku.
Gigantyczna elektrownia kosmiczna
Jak podaje portal Live Science, chińscy naukowcy planują skonstruowanie gigantycznej elektrowni słonecznej o szerokości jednego kilometra. Instalacja ma za zadanie przesyłać nieprzerwaną energię na Ziemię w postaci fal mikrofalowych. Umieszczenie poszczególnych elementów na orbicie geostacjonarnej zyskało miano "kolejnego projektu Tamy Trzech Przełomów nad Ziemią".
Istniejącą Tamę Trzech Przełomów, położoną w środkowych Chinach na rzece Jangcy, uznaje się za największy na świecie projekt hydroenergetyczny, który rocznie dostarcza 100 miliardów kilowatogodzin energii elektrycznej. Jeden z naukowców pracujących dla NASA zauważył, że masa wody w pełni wypełnionej tamy mogłaby wydłużyć czas trwania dnia na Ziemi o 0,06 mikrosekundy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Long Lehao, główny specjalista od rakiet Długi Marsz, cytowany przez Live Science, że przyznał, że nowa inicjatywa będzie miała znaczenie porównywalne do przesunięcia Tamy Trzech Przełomów na orbitę na wysokości 36 000 km nad Ziemią. Podczas wykładu zorganizowanego przez Chińską Akademię Nauk, Long podkreślił, że energia zbierana w przeciągu roku mogłaby się równać całkowitej ilości ropy naftowej wydobytej z naszej planety.
Bariery dla fotowoltaiki będą nawet w kosmosie
Pomimo postępu w zakresie ekonomicznej i skutecznej eksploatacji energii solarnej, technologia ta nadal napotyka bariery, takie jak zachmurzenia czy absorpcja promieni słonecznych przez atmosferę, zanim dotrą one na powierzchnię.
Aby rozwiązać te problemy, Long wraz ze swoim zespołem pracują nad rozwojem rakiety Long March-9, która ma być wielokrotnego użytku i zdolna do przenoszenia ładunków o masie co najmniej 150 ton. Rakieta ta będzie wspierać nie tylko przedsięwzięcia satelitarne, ale również plany chin związane z lądowaniem na Księżycu. Azjatyckie państwo zakłada założenie międzynarodowej bazy badawczej na jego powierzchni do 2035 roku.
Oprócz Chin, inne kraje również badają możliwości zestawów satelitów słonecznych. Wśród nich znajdują się zarówno amerykańskie przedsiębiorstwa takie jak Lockheed Martin i Northrop Grumman, jak i agencje kosmiczne z Europy oraz Japonii. Japońska agencja JAXA planuje wystrzelenie niewielkiego satelity testowego w bieżącym roku, aby zrewidować wykonalność tego rozwiązania.