Fotowoltaika na parkingach. Powstały specjalne carporty, inwestują też giganci
Francja wprowadziła przepisy nakładające obowiązek instalacji paneli fotowoltaicznych na dużych parkingach. Nowe prawo, które weszło w życie, dotyczy zarówno istniejących, jak i nowo budowanych parkingów.
Duże parkingi, o powierzchni przekraczającej 1,5 tys. m kw., muszą być wyposażone w instalacje fotowoltaiczne, czyli tzw. carporty – to efekt wprowadzonego dekretu przez francuski rząd. Nowe przepisy we Francji obejmują zarówno nowe, jak i istniejące parkingi. Zarządcy tych o pojemności 80-400 samochodów mają pięć lat (do 2028 r.) na dostosowanie się do wymogów, natomiast właściciele parkingów na 400 i więcej aut jedynie trzy lata (do 2026 r.).
Ci, którzy nie zainstalują paneli w wyznaczonym czasie, będą musieli płacić kary w wysokości 50 euro, liczone od miejsca parkingowego i za każdy miesiąc opóźnienia. W przypadku mniejszych parkingów mowa o kwocie minimum 5 tys. euro za dzień, a jeśli chodzi o te większe to już kwoty będą zaczynać się od 20 tys. euro dziennie (miesięcznie ponad 600 tys. euro), co z pewnością będzie sporym obciążeniem dla budżetu.
Istotnym wymaganiem jest też fakt, że co najmniej połowa powierzchni parkingu musi być pokryta panelami słonecznymi. Z obowiązku zwolnione są parkingi przeznaczone dla ciężarówek o wadze przekraczającej 7,5 tony oraz te znajdujące się w historycznych centrach miast. Nowe przepisy mają swoje plusy - zadaszenia z paneli solarnych zapewnią cień dla pojazdów, chroniąc je przed przegrzewaniem w upalne dni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Francja chce 10-krotnie zwiększyć moc z energii słonecznej
Wprowadzenie przepisów regulujących posiadanie fotowoltaiki na parkingach wpisuje się w plan prezydenta Emmanuela Macrona, który zakłada dziesięciokrotne zwiększenie produkcji energii słonecznej w kraju. Francuski rząd szacuje, że nowe przepisy pozwolą na wygenerowanie do 11 GW dodatkowej mocy odnawialnej, co odpowiada mocy około 10 reaktorów jądrowych.
Czy w Polsce również podobne regulacje będą miały miejsce? Na razie rząd nie ma takich planów, co nie oznacza, że inwestycje w fotowoltaikę w kraju nie maleją. Według ostatnich danych Agencji Rynku Energii, moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce na koniec października 2024 r. wyniosła 20,5 GW, co oznacza wzrost o blisko 30 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Panele solarne stanowią też już ponad 60 proc. odnawialnych źródeł energii w Polsce, a przeciętna instalacja PV miała w październiku około 26 kW. Jak podaje Agencja Rynku Energii, największa elektrownia fotowoltaiczna znajduje się na Pomorzu w miejscowości Zwartowo (204 MW – Respect Energy).
Farma fotowoltaiczna w kształcie Myszki Miki
Wykorzystanie carportów to już też strategia przyjęta przez gigantów takich jak Bentley Motors czy Disneyland w Paryżu. Bentley zrealizował w 2019 roku w Wielkiej Brytanii projekt na 1 378 miejsc parkingowych z 10 tysiącami paneli o mocy 2,7 MW, co ma pokryć 24 proc. zapotrzebowania firmy na energię i zredukować emisję CO2.
Disneyland w Paryżu zakończy w tym roku budowę kolejnej elektrowni słonecznej na ogromnym parkingu dla ponad 11 tys. pojazdów, który będzie pokryty 82 tysiącami paneli fotowoltaicznych, produkując 36 GWh energii rocznie, co odpowiada zużyciu miasta z 17 400 mieszkańcami.
Ciekawostką jest też to, że przedsiębiorstwo Walt Disney może się już pochwalić charakterystyczną dla siebie farmą fotowoltaiczną w miejscowości Epcot w stanie Floryda w USA. Cała inwestycja składa się z 48 tys. paneli słonecznych rozlokowanych na powierzchni 8,9 hektara. Z lotu ptaka instalacja kształtem przypomina Myszkę Miki.