Chiny zbudowały najszybszy komputer świata
Zgodnie z aktualną listą TOP500 najszybszy superkomputer na świecie znajduje się w amerykańskim Oak Ridge National Laboratory i dysponuje mocą obliczeniową 17,59 petaflops. Wygląda jednak na to, że Titan już niedługo będzie zajmował tę szczytną pozycję – według raportu profesora Jacka Dongarra’y z Oak Ridge, Chińczycy pobili ten rekord ponad dwukrotnie.
Dongarra miał tydzień temu okazję uczestniczyć w prezentacji chińskiego superkomputera, na który władze ChRL wydały ponad 29. milionów dolarów. Zbudowany przez Chińczyków komputer Tianhe-2 (czyli Droga Mleczna 2) dysponuje mocą obliczeniową 54,9 petaflops co na pewno zapewni im pierwsze miejsce w kolejnej edycji rankingu.
Nowy chiński superkomputer wyposażony jest w 3. tysiące wielordzeniowych procesorów Intel Xeon Ivy Bridge oraz 48 tysięcy chipów Xeon Phi. Choć Tianhe-2 jest w dużej części oparty na zachodniej technologii, wykorzystuje on też całkiem sporo elementów zaprojektowanych i wykonanych w Chinach. Amerykańscy naukowcy są przekonani, że połączenie technologii amerykańskich i chińskich jest po prostu kolejnym krokiem do zbudowania całkowicie chińskiego superkomputera:
- _ W Tianhe-2 znajduje się wiele unikalnych i interesujących technologii pochodzących z Chin _ - stwierdził Dongarra.
Spośród nich wymienił przede wszystkim chińskie szesnastordzeniowe procesory Galaxy FT-1. i połączenia pomiędzy podzespołami, ale najważniejszą jego cechą jest stabilny projekt, który pozwala na skalowanie technologii tego superkomputera. Jedyną przeszkodą jest właściwie pobór prądu, który już teraz wynosi 24 MWs. Chłodzenie takiego potwora także nie jest proste – kiedy maszyna zostanie przeniesiona na swoje docelowe miejsce w Narodowym Centrum Superkomputerowym w Guangzhou, zostanie podłączona do miejskiej sieci wodociągowej, by stamtąd pobierać chłodziwo.
W ciągu najbliższych siedmiu lat Chińczycy zamierzają zbudować superkomputer, którego moc obliczeniowa przekroczy granicę 1 eksaflops czyli 1. do 18 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Teoretycznie byłoby to możliwe już przy dzisiejszym stanie technologii, ale taki superkomputer musiałby mieć swoją własną elektrownię. Co ciekawe, biorąc pod uwagę obecne tempo i finansowanie badań, naukowcy przewidują, że zachodnie maszyny, które przekroczą granicę 1 eksaflops, powstaną kilka lat później. Dla odmiany jeszcze w listopadzie zeszłego roku Tianhe-2 miał być uruchomiony w 2015 roku.
Polecamy w serwisie Giznet.pl: NASA udostępniła 160-megapikselową fotografię dwóch najbliższych nam galaktyk